Zestawienie 10 najciekawszych wystaw – styczeń 2015

aaaa2okrassa


Olga Boznańska w Muzeum Narodowym w Warszawie, Wojciech Fangor w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Ewa Partum w Muzeum Sztuki w Łodzi i Alfredo Jaar w Toruniu to tylko kilka propozycji wydarzeń kulturalnych, które przygotowane zostały przez polskie instytucje kultury.

Olga Boznańska
26 lutego – 2 maja 2015
Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa z okazji 150 rocznicy urodzin artystki zorganizowana w układzie tematycznym jest zbiorem prac pochodzących z polskich zbiorów publicznych oraz muzeów zagranicznych i kolekcji prywatnych. Dzieła malarki zostały zestawione z pracami twórców europejskich takich jak Diego Velázquez (Portret Marianny Austriaczki z Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie), Édouard Manet, Eugène Carrière, Henry Fantin-Latour i Édouard Vuillard (obrazy ze zbiorów paryskiego Musée d’Orsay) oraz artystów japońskich.


Natalia LL, Secretum et tremor
23 stycznia – 19 kwietnia 2015
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Monumentalna ekspozycja prezentująca prace jednej z najważniejszych polskich artystek współczesnych jest pierwszą od 16 lat indywidualną wystawą Natalii LL. W jej skład wchodzą przede wszystkim fotografie oraz filmy, których tematyka krąży wokół dwóch głównych inspiracji artystki – seksu oraz konsumpcjonizmu. Prezentowane są także nowsze prace, skupiające się głównie na wątkach egzystencjalnych i eschatologicznych.


Postęp i higiena
29 listopada – 15 lutego 2015
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Wystawa poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat. W skład ekspozycji wchodzą zarówno prace polskich artystów, jak i twórców zagranicznych, zrealizowanych w różnorodnych mediach takich jak malarstwo, instalacja, film czy fotografia.


Andrzej Wróblewski: Rect Verso 1948-1949, 1956-1957
12 lutego – 17 maja 2015
MSN Warszawa

Wystawa skupia się przede wszystkim na dwóch okresach twórczości artysty: jej początku, kiedy dopiero odkrywał własny język malarski, oraz na jej końcu, gdy po odrzuceniu stalinowskiego socrealizmu twórca próbuje na nowo określić własny styl. Ukazanie obydwu stron prac pozwala widzowi wybrać pomiędzy często skrajnymi formalnie i treściowo wypowiedziami.

Wojciech Fangor. Malarstwo
29 czerwca – 13 września 2015
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wrocławska wystawa skupiać będzie prace jednego z najważniejszych i jednocześnie najdroższych polskich artystów współczesnych. Wojciech Fangor należy do grona ostatnich “wielkich mistrzów”, debiutujących tuż po II wojnie światowej. To równocześnie artysta mający wiele twarzy, często zmieniający styl i tworzący w różnych mediach – od malarstwa, przez grafikę, architekturę, rzeźbę, po scenografię i instalacje przestrzenne. Tworzył malarstwo zarówno figuratywne, jak i abstrakcyjne, jest współtwórcą tzw. polskiej szkoły plakatu, prekursorem sztuki w przestrzeni publicznej, a także jedynym Polakiem, któremu Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku zorganizowało indywidualną wystawę.


Julian Opie Rzeźby, obrazy, filmy
18 października 2014 – 25 stycznia 2015
MOCAK, Kraków

Na indywidualnej wystawie Juliana Opie, jednego z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich prezentowane są nowe prace, w większości przygotowane specjalnie na krakowską ekspozycję. Ich tematem jest przede wszystkim człowiek oraz otaczająca go natura.


Jacques Lizène, “Wizjoner (niemal) nigdy nie był postrzegany jako taki w swoich czasach!”
6 listopada 2014 – 1 lutego 2015
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Jedną z najbardziej interesujących trwających ekspozycji szczecińskiego Muzeum Narodowego jest monograficzna wystawa Jacquesa Lizène, jednego z najciekawszych belgijskich artystów współczesnych, urodzonego w 1946 roku w Ougrée, od wielu lat jest twórczo związanego ze sceną artystyczną belgijskiego Liége. Twórca wykorzystuje w swoich pracach różne media takie jak instalacje dźwiękowe i video, rzeźby czy obrazy, które pomagają mu wyrazić swoją postawę artystyczną ściśle łączącą sztukę z życiem.


Ewa Partum, Nic nie zatrzyma idei sztuki
21 listopada 2014 – 15 lutego 2015
Muzeum Sztuki w Łodzi

Wystawa „Nic nie zatrzyma idei sztuki” wzięła swój tytuł od instalacji w przestrzeni publicznej, z którą zostaną skonfrontowani goście wchodzący do Muzeum Sztuki. Charakterystyczny dla osiedlowych ulic próg zwalniający samochody, z namalowanym obok hasłem, jest intrygującym sygnałem o przesłaniu ekspozycji. Dotyczy ono problemów sensu sztuki i sposobu jej funkcjonowania we współczesnej rzeczywistości. Wystawa w Muzeum ma na celu określenie znaczenia twórczości Ewy Partum dla łódzkiej sceny artystycznej. Wpisuje się także w program indywidualnych wystaw prezentujących wybitne artystki i stawiających pytanie o należne im miejsce w historii sztuki.


Alfredo Jaar. Brzmienie ciszy
17 października 2014 – 22 lutego 2015
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Toruńska wystawa jest pierwszą indywidualną ekspozycją chilijskiego artysty zorganizowaną w naszym kraju. Alfredo Jaar zdobył międzynarodowy rozgłos dzięki swoim zaangażowanym politycznie pracom, w których skupia się na takich wydarzeniach jak wojna, korupcja i niesprawiedliwość społeczna. “Brzmienie ciszy” to jedna z najsłynniejszych, monumentalnych i poruszających instalacji artysty oparta o prawdziwą historię Kevina Cartera, fotografa z Afryki Południowej i członka słynnego bractwa “Bang-Bang”, który zdobył nagrodę Pulitzera za jedno z najbardziej szokujących i kontrowersyjnych zdjęć w historii fotografii prasowej, obrazujących głód w Afryce.


Artystyczna podróż Hestii
9 stycznia – 01 lutego 2015
Galeria Miejska Arsenał

Wystawa jest przeglądem prac wybranych laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii, który powołano w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa sopockiej grupy towarzystw ubezpieczeniowych Ergo Hestia.

Jan Wójtowicz

Fot. 1. Marek Okrassa, Obraz. Picasso, 2014, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Materiały prasowe: organizatorzy

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *