Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900

wacaw szymanowski umizgi huculskiesielanka 1892

Wystawę pod takim symbolicznym tytułem można oglądać w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Prezentowane prace, powstałe na przełomie XIX i XX wieku, nie tylko są wciąż aktualne i atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, ale także stanowią punkt wyjścia dla sztuki następnych pokoleń. Wystawa jest doskonałą okazją do prześledzenia tej niezwykle bogatej twórczości, która w dużej mierze wpłynęła na kulturę i sztukę XX i XXI wieku.

Sztuka Młodej Polski rozwinęła się jako reakcja na zmiany historyczne i ideowe związane z końcem wieku – budziły one strach i niepewność. Kryzys wartości, którego dopatrywali się młodopolszczanie w ówczesnym świecie, zrodził wśród nich pesymizm i postawę dekadencką oraz stał się pretekstem do podjęcia artystycznych działań. Ich efektem jest ogromna różnorodność motywów w sztuce powstałej w tamtym okresie, którą krakowska wystawa systematyzuje i porządkuje. Tematy takie jak natura, polska ludowość, historia, symbolizm, mistycyzm, życie krakowskiej bohemy są reprezentowane przez prace największych młodopolskich artystów: Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandra Gierymskiego i wielu innych.

Znaczące jest również miejsce, w którym zorganizowano wystawę: jeszcze do niedawna Kamienica Szołayskich była siedzibą muzeum poświęconemu twórczości jednego z najznakomitszych artystów Młodej Polski, Stanisława Wyspiańskiego. Jeszcze wcześniej, przed II wojną światową mieściły się tam zbiory młodopolskiego krytyka i kolekcjonera sztuki – Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Sam Kraków zaś był ośrodkiem życia artystycznego w Młodej Polsce, trudno więc wyobrazić sobie lepsze miejsce do ekspozycji prac z tego okresu.

Eksponaty to ponad 300 obrazów, rysunków, grafik i rzeźb pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, ale też pożyczonych od innych polskich muzeów. Wystawa potrwa do września 2013 roku, a towarzyszyć jej będą rozmaite koncerty, wykłady, warsztaty i spotkania, dzięki którym będzie można nie tylko lepiej poznać kulturę Młodej Polski, ale również poczuć klimat tej fascynującej epoki, w której powstało tyle wybitnych dzieł sztuki.

Hanna Szczęśniak

www.muzeum.krakow.pl

Fot. 1 Wacław Szymanowski, Umizgi huculskie / Sielanka, 1892
Fot. 2 Olga Boznańska, Wnętrze krakowskiej pracowni, 1906
Fot. 3 Jacek Malczewski, Autoportret, 1901

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *