„Zachód słońca koło Montmajour”

zachodvincent

Po ponad stu latach udowodniono autentyczność obrazu Vincenta van Gogha. Zidentyfikowany obraz to „Zachód słońca koło Montmajour” z 1888 roku. Od 24 września będzie wystawiony na ekspozycji w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.

Historia obrazu jest zadziwiająca. Płótno leżało na strychu norweskiego przedsiębiorcy O nazwisku Mustad od 1908 roku. Trafiło tam po tym, gdy Norweg pokazał dzieło francuskiemu ambasadorowi w Szwecji, a ten stanowczo wykluczył, że „Zachód słońca…” został namalowany pędzlem mistrza postimpresjonizmu. W ten sposób obraz zniknął, a odkryli go dopiero spadkobiercy Mustada. Nie od razu jednak udało im się ustalić, że mają w posiadaniu prawdziwy skarb.

Obszerne badania przeprowadzone przez dwóch starszych naukowców z Muzeum Vincenta van Gogha: Louisa van Tilborgha i Teio Meedendorpa wykazały, iż Zachód słońca koło Montmajour jest dziełem van Gogha. Obaj naukowcy przeprowadzili historyczne badania stylu i charakteru dzieła, użytych materiałów i kontekstu, które – wszystkie razem – wskazały na autorstwo van Gogha. Od strony stylistycznej i technicznej istnieje wiele podobieństw między tym obrazem, a innymi obrazami artysty, powstałymi latem 1888 rok. Temat powrócił po dwudziestu latach. Od 2011 roku w muzeum w Amsterdamie trwały badania dzieła. Okazało się, że materiały użyte podczas malowania i samo płótno są tożsame z tymi, których artysta używał w końcu XIX wieku. Nie ma już więc wątpliwości, że Van Gogh jest jego autorem.

Tym samym zakończyły się poszukiwania dzieła trwające latami. O istnieniu obrazu wiadomo było z korespondencji, jaka zachowała się po Vincencie i jego młodszym bracie Theo. Wynika z niej też, że w 1901 roku Theo sprzedał obraz i od tego czasu nie było możliwości jego uwiarygodnienia.

źródło: www.vangoghmuseum.nl
news.yahoo.com
www.bbc.co.uk

zdjęcie: http://www.nrc.nl/wp-content/uploads/2013/09/Vincent-van-Gogh.-Zonsondergang-bij-Montmajour-1888.-Particuliere-collectie..jpg
Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *