Z cyklu wokół jednego obrazu „Toskania – Para Etruska” profesora Leszka Rózgi.

aaaaaa35

Opowieści o nadmorskich pejzażach, faunach, roztańczonych bachantkach i oliwnych gajach należą do często poruszanych tematów w twórczości profesora Leszka Rózgi. Powracającym tematem są interpretacje mitologii oraz odniesienia do źródeł cywilizacji europejskiej. Obraz „Toskania – Para Etruska I” to jedna z piękniejszych prac profesora z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej o tej tematyce.

Zarysowana zdecydowaną kreską na tle intensywnej czerwieni para małżonków przywodzi na myśl ceglane rzeźby etruskie. Quasi abstrakcyjna para z obrazu kojarzy się z wizerunkiem małżeństwa ze słynnego sarkofagu znalezionego w nekropoli Banditaccia w Caere (Cerveteri) z VI w. p.n.e. Kochankowie ze wspomnianego sarkofagu wyglądają, jakby brali udział w uczcie weselnej i spoczywali w miłosnym łożu, nie zaś w grobie. Kobieta i mężczyzna pozostają na obrazie w niezwykle spokojnych pozach. Twarz mężczyzny delikatnie zwrócona jest w stronę kobiety. Twarz kobiety natomiast ozdabia subtelny, tajemniczy uśmiech. I choć brak jest dynamiki gestów pomiędzy kochankami, to właśnie w spokojnym charakterze tej sceny odnajdujemy przekonanie o trwałości uczucia wiążącego parę.

Poetycko zobrazowana miłość i intymność łącząca obie postacie wyraża się tu pięknie w delikatnym geście mężczyzny zwracającego głowę w stronę kobiety oraz w pełnej ufności i zadowolenia pozie kobiety. Leszek Rózga mawia o swoich pracach, że nie są to ilustracje. „…choć, czasami zarzucają mi ilustracyjność i literackość. I chociaż może przez narracyjność bliższe są literaturze niż plastyce, bo czuję się bardziej poetą niż plastykiem, jestem plastykiem.”

Leszek Rózga – prywatne studia malarstwa i rysunku odbył u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów Władysława Strzemińskiego, Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera oraz Ludwika Tyrowicza. W 1952 przeniósł się na PWSSP w Katowicach, gdzie studiował malarstwo i grafikę książkową. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954. W 1958 został członkiem grupy “Piąte Koło”. W 1967 rozpoczął pracę dydaktyczną z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wraz ze Stanisławem Fijałkowskim i Romanem Artymowskim powołał w 1971 Wydział Grafiki. W 1979 otrzymał tytuł profesora. Prace w zbiorach muzealnych w kraju i zagranicą, między innymi w kolekcji grafiki Ermitażu, Bibliotheque Nationale w Paryżu oraz w kolekcji Banku Światowego w Waszyngtonie.

Katarzyna Kucharska

fot. Leszek Rózga, Etruska para I, 50 x 64,5cm, suchoryt i akryl, 1994 – Galeria Sztuki Katarzyny NapiórkowskiejGaleria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *