Wystawa twórczości Tadeusza Łapińskiego

t. apiski litografia mn krakw

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa poświęcona twórczości Tadeusza Łapińskiego, jednego z najciekawszych grafików. Tadeusz Łapiński jest uznanym na świecie autorem nowatorskich rozwiązań w zakresie litografii barwnej.

Artysta urodził się w 1928 roku w Rawie Mazowieckiej. W latach 1949-1955 studiował w warszawskiej ASP malarstwo pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego i litografię w pracowni Józefa Pakulskiego. Jeszcze w trakcie studiów tworzył obrazy abstrakcyjne wykorzystując farby mieszane z cementem lub piaskiem, bliskie sztuce materii. Tadeusz Łapiński poświęcił się jednak głównie technice graficznej – litografii wielobarwnej. W ramach wymiany artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków, wyjechał do Jugosławii, zwiedził Niemcy, Austrię, Francję i Włochy. W 1960 roku wysłał zestaw prac na konkurs International Biennial of Prints zorganizowany w Muzeum Sztuki w Cincinati w USA i otrzymał I Nagrodę.

W 1963 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Instytucie Grafiki Pratt. Obracał się w kręgach sław świata sztuki, poznając m.in. Salvadora Dali, Andy Warhola i Marka Rothkę. Od 1972 r. podjął pracę dydaktyczną na Wydziale Sztuki College Park Uniwersytetu Stanu Maryland w USA., a w 1983 roku uzyskał stopień profesora zwyczajnego.

Jego twórczość została doceniona dzięki eksperymentom z techniką litografii. Artysta jest wynalazcą “tęczowego” druku tzw. Split Color lub Rainbow. Jego dokonania w tej technice weszły do kanonów nauczania szkół artystycznych oraz publikacji dotyczących historii litografii. Wystawy jego grafik odbyły się w wielu prestiżowych muzeach, m.in., w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w 1962 r., w Whitney Museum, w Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Waszyngtonie i otworzyły Tadeuszowi Łapińskiemu drogę światowej kariery. W 1973 r. reprezentując Kennedy Gallery, wystawił swoje prace na Biennale Weneckim.

W Sali “Koloryzm” w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie zaprezentowano 80 prac z najważniejszych etapów twórczości artysty: od malarstwa materii po prace abstrakcyjne. Są to obiekty z lat 1959―2011 powstałe w Polsce, Jugosławii, Brazylii i USA.

Tadeusz Łapiński. Sztuka uniwersalna
Muzeum Narodowe w Krakowie
15 listopada 2014 – 15 marca 2015
www.muzeum.krakow.pl

Fot. (źródło: materiały prasowe organizatora)
1. Tadeusz Łapiński, litografia barwna
2. Tadeusz Łapiński, Accelerator, 1971

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *