Wystawa „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” we Wrocławiu

pieter brueghel modszy taniec weselny

W Galerii Miejskiej we Wrocławiu prezentowana jest wystawa poświęcona artystycznej dynastii Brueghlów. Na ekspozycji zgromadzono dzieła z prywatnych kolekcji z całego świata, niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.

Ponad 100 dzieł zaprezentowanych na ekspozycji przedstawia panoramę twórczości Brueghlów. Dynastię Brueghlów zapoczątkował Pieter Brueghel Starszy (żył w latach 1525/30 – 1569), był jednym z największych flamandzkich artystów drugiej połowy XVI wieku. Obrazy Pietera Brueghla Starszego już za życia artysty były popularne i cenione, a po śmierci malarza popyt na nie jeszcze wzrósł. Dość szybko więc na rynku pojawiły się repliki jego dzieł, niektóre autorstwa syna Pietera. Nazwisko Breughel stało się synonimem jakości. Młodszym przedstawicielom rodu udało się nie tylko nie zepsuć tej “marki” ale twórczo ją rozwinąć.

Twórczość Flamandów to istotna tradycja i niewyczerpany potencjał kultury europejskiej. Uwaga z jaką podchodzili zarówno do spraw codziennych jak i duchowych, ich niemal dokumentalny styl, dzięki któremu obrazy zachowały dla potomnych obyczaje, krajobrazy, sceny z życia zwykłych ludzi i stanowią do dzisiaj istotne źródło wiedzy o epoce. Nawet nas współczesnych uwodzą: ich humor, ironia, malarski kunszt, precyzja.

Wrocławska wystawa to dokładna prezentacja niemal całego drzewa genealogicznego Rodu Brueghlów. Znajdziemy tu obraz „Zmartwychwstanie” autorstwa założyciela rodu Pietera Brueghla Starszego, a także prace Pietera Brueghla Młodszego m. in. „Siedem czynów miłosierdzia”, jego brata Jana Starszego, w tym dzieła malowane wspólnie z Paulem Pieterem Rubensem, a także jego słynne i cenione obrazy kwiatowe. Dzieła jego syna Jana Młodszego oraz ich kolejnych najbardziej uzdolnionych potomków aż do ostatniego wybitnego przedstawiciela dynastii Abrahama Brueghla. Na ekspozycji zaprezentowano także dzieło Hieronima Boscha „Siedem grzechów głównych”.

Wystawa Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego powstała na podstawie pomysłu i koncepcji Josepha Guttmanna, dyrektora Global Art Exhibitions, Inc. Wystawa będąca częścią międzynarodowej inicjatywy w Polsce organizowana jest przez Galerię Miejską we Wrocławiu, Stowarzyszenie Art for Public z Pragi i Fundację Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego
Pałac Królewski, Muzeum Miejskie Wrocławia
23 lipca – 30 września 2013 r.

źródło: materiały prasowe galeriamiejska.pl

Fot. 1. Pieter Brueghel Młodszy, „Taniec weselny”, 1610, 74,2x94cm
Fot. 2. Jan Brueghel Młodszy, „Raj ziemski”, 1620-25, 35,5×50 cm
Fot. 3 Abraham Brueghel, „Martwa natura z owocami i egzotycznym ptakiem”, ok. 1670, 70×84,5 cm

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *