Mija już dziesięć lat odkąd, po kilkuletnim remoncie, w wiedeńskiej galerii Albertina można znowu oglądać jedne z najwspanialszych i najbardziej znaczących zbiorów grafiki na świecie. Łącznie jest to około 50 tys. rysunków, akwafort, akwarel i ponad 1,5 mln rycin, takich sław jak Rafael, Rembrandt, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rubens, Bosch, Bruegel, Cézanne, Picasso, Matisse, Klimt i Kokoschka.
Od czasu ponownego otwarcia, muzeum zdobyło rangę jednego z najważniejszych w austriackiej stolicy, a jego okrągły jubileusz jest obchodzony w tym roku w formie specjalnych wystaw i imprez. Prawdziwym rarytasem, nie tylko dla znawców sztuki jest jubileuszowa wystawa „Bosch Bruegel Rubens Rembrandt. Meisterwerke der Albertina”, którą po prostu trzeba koniecznie zobaczyć. Prezentowane są m.in. rysunki z okresu od 1450 r. do 1650 r., czyli około 150 prac autorstwa wybitnych holenderskich twórców: Hieronima Boscha, Pietera Bruegla (Starszego), Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka oraz Rembrandta.
Obchody jubileuszowe zaplanowano na cały rok, kolejny ich mocny akcent to wrześniowe otwarcie wystawy poświęconej pionierom modernizmu: „Matisse und die Fauves” („Matisse i fowiści”). Przez cały rok można natomiast zwiedzać 21 Habsburgischen Prunkräume czyli 21 odrestaurowanych Habsburskich Komnat Przepychu, na dwóch piętrach muzeum przy Albertinaplatz 1.
Fot. źródło www.albertina.at
Fot. 1 Peter Paul Rubens, Rubens´ Sohn Nikolaus mit roter Filzkappe, 1625-1627
Fot. 2 Rembrandt Harmensz. van Rijn, Peasant Homestead Under Stormy Skies, around 1635
Fot. 3 Hieronymus Bosch, Der Baummensch, um 1505
Źródło: materiały prasowe
www.albertina.at
Muzeum Albertina Wiedeń
14 marca – 30 czerwca 2013
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl