Wystawa prac Marii Papa Rostkowskiej

m. papa- rostkowska krlikarnia

Pierwsza retrospektywna wystawa prac Marii Papa Rostkowskiej – jednej z najbardziej fascynujących polskich rzeźbiarek XX wieku. Życie artystki tworzącej od lat 50. poza granicami Polski (przede wszystkim we Francji i Włoszech) – silnej i niezależnej kobiety, o niezwykłej posągowej urodzie, otoczonej słowiańskim mitem, jest bezsprzecznie związane z burzliwą historią XX wieku.

Aktywna członkini Żegoty, uczestniczka powstania Warszawskiego, po wojnie uhonorowana Krzyżem Vituti Militari. W latach 50, po śmierci męża w niejasnych okolicznościach, opuściła Warszawę w poszukiwaniu wolności i możliwości tworzenia, aby osiąść w Paryżu i zakochać się w jego awangardzie. W kręgach francuskiej bohemy robiła furorę. Obracała się w towarzystwie m.in. Picassa, Chagalla czy Poliakoffa. Ostatnie lata swojego życia spędziła w domu z widokiem na kopalnie marmuru (materiału, w którym najchętniej rzeźbiła) we włoskim mieście Pietrasanta. Ten czas poświęciła na skupieniu się w samotności nad „witalnym sensem istnienia” – powstała wtedy seria niezwykle wyrafinowanych, niekiedy abstrakcyjnych prac w marmurze. Droga do wolności to dla Rostkowskiej rozwój i próba kreowania siebie nie tylko jako artysty, ale również jako kobiety.

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni pokazuje ponad 60 dzieł z brązu, kamienia i ceramiki z różnych okresów twórczości Marii Papa Rostkowskiej. Część z nich należy do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, inne zaś zostały wypożyczone na czas wystawy ze zbiorów francuskich i włoskich. Wystawa w Królikarni to również doskonała możliwość zetknięcia się z rysunkami artystki – szkicami rzeźb, autoportretami oraz portretami przyjaciół Marii Rostkowskiej (m.in. Serge Poliakoff and Marino Marini).

Nieodłączną częścią wystawy są także fotografie autorstwa Eustachego Kossakowskiego, który dokumentował pracę artystki na przestrzeni lat. Pozornie proste ujęcia ujawniają moc drzemiący w pracach, jak również uchylają rąbka tajemnicy, jakim spowity jest proces tworzenia przez Marię Rostkowską.

Rzeźby Marii Papa Rostkowskiej prezentowane są również w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Maria Papa Rostkowska
Muzeum Narodowe w Warszawie
Królikarnia
Wystawę będzie można oglądać do 21 września 2014 roku
www.krolikarnia.mnw.art.pl

Wiktor Lewandowski

Fot. 1-3 Materiały prasowe – Muzeum Narodowe w Warszawie Królikarnia
fot.4 Maria Papa Rostkowska, Macierzyństwo, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
fot.3 Maria Papa Rostkowska, Lew, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *