Wystawa o oglądaniu wystaw w Zachęcie

Plakat - Zachęta

“Jestem na prawie każdej wystawie” – to tytuł ekspozycji, którą można oglądać w warszawskiej Zachęcie. Znalazły się na niej prace 22 artystów, którzy podjęli temat wzajemnych relacji pomiędzy artystą, galerią i publicznością.

Tytułowa fraza stanowi cytat z tegorocznego raportu z badań publiczności Zachęty sporządzonego przez studentów socjologii pod kierunkiem Mikołaja Lewickiego. Na wystawie znalazło się kilka prac odwołujących się do dość niezwykłych aspektów zwiedzania wystaw. Kuba Bąkowski wyszedł na przeciw tym zwiedzającym, którzy zafascynowani są nie tyle dziełami sztuki, co samym budynkiem Zachęty. Z ankiety młodych socjologów, ale także z obserwacji personelu galerii wynika, że takich gości jest wielu.

Wystawa jest projektem o publiczności, dla publiczności, tworzonym również przez publiczność. Heike Langsdorf w swojej pracy postawiła na kontakt w widzami, którzy mogą z galerii zadzwonić na specjalna infolinię. Pod telefonem czekają przeszkoleni przez artystkę asystenci, którzy odpowiedzą na zadawane pytania. Kuba Bąkowski umieścił tory dziecięcej kolejki wysoko, na ozdobnych gzymsach sali wystawowej. Bezpośrednia transmisja na niżej położony ekran widoku z perspektywy “motorniczego” dziecięcej kolejki, pozwala widzom zobaczyć salę z niecodziennej perspektywy, dokładnie przyjrzeć się ozdobnym detalom zabytkowej galerii.

W wystawie, której kuratorami są Anna Tomczak i Stanisław Webel biorą udział: Artyści: Kuba Bąkowski, Tymek Borowski & Paweł Sysiak, Dorota Buczkowska, Hannah Downing, Jordi Ferreiro, Michał Grochowiak, Jeppe Hein, Igor Krenz & Tomek Saciłowski, Heike Langsdorf, Rafael Lozano-Hemmer, Daria Malicka, Daniel Malone, Aleksander Mielczyński, Joaquin Gasgonia Palencia, Amandine Quillon-Nowacki, Bianka Rolando, Jennifer Rubell, Konrad Smoleński, Dannielle Tegeder i Tina Willgren.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, “Jestem prawie na każdej wystawie” 10.12 – 12.02 źródło: www.zacheta.art.pl

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *