Wystawa malarstwa Antoniego Fałata w BWA w Rzeszowie

a. faat akt-na-tle-gor-100x1301

W rzeszowskiej galerii BWA oglądać można wystawę malarstwa prof. Antoniego Fałata, jednego z najbardziej uznanych współczesnych malarzy. Jego malarski język jest niezwykle charakterystyczny. Artysta czerpie inspiracje z przeszłości. Jego prace są tajemnicze i mroczne. Ciemna paleta barw, jaką stosuje malarz, z kolorowymi akcentami, powoduje u odbiorcy określony stan emocji.

Bohaterem prac Antoniego Fałata jest człowiek. Artysta przedstawia go w różnych sytuacjach, w życiu prywatnym i oficjalnym. W pierwszych etapach swojej twórczości Antoni Fałat ukazywał portrety nawiązujące do starej fotografii. W latach 70. podejmował tematykę historyczną, a zarazem publicystyczną. Artysta odnosił się do wydarzeń współczesnych. Obecnie zobaczyć możemy wśród jego prac także pejzaże. Wiele jego obrazów ukazuje kobiety, które w jego ujęciu są tajemnicze, uwodzicielskie i jednocześnie niedostępne. Intensywne barwy sprawiają, że postacie stają się bardzo ekspresyjne i wyraziste. Kontrasty eliminują nadmiar szczegółów, a przewaga czerni i bieli nadaje wyrazistości.

Antoni Fałat urodził się w 1942 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1969 roku u prof. Aleksandra Kobzdeja. Był twórcą grupy artystycznej “AUT”(Aut Pictura, Aut Nihil) i inicjatorem ruchu artystycznego “O poprawę”. Hasłem grupy artystycznej „AUT” był zarazem tytuł wystawy; „polska figuracja, polski styl, polska egzotyka”. W latach 80. uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. W 1992 roku otworzył w Warszawie Europejską Akademię Sztuk. Była to pierwsza niepubliczna uczelnia o profilu artystycznym. W latach 1992-96 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jego prace oglądać można na wystawach w kraju i za granicą m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Galerii Zachęta, Muzeum w Gandawie, Muzeum Puszkina oraz Instytucie Sztuki w Moskwie. Antoni Fałat ma na swoim koncie ok. 34 wystaw indywidualnych i ok. 90 wystaw zbiorowych. Artysta współpracuje również z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Antoni Fałat – malarstwo
Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie
Wystawa czynna będzie do 19 października 2014 roku
bwa.rzeszow.pl

Fot. 1 Antoni Fałat, Akt na tle gór, BWA Rzeszów
Fot. 2 Antoni Fałat, Wernisaż wystawy malarstwa Antoniego Fałata, BWA Rzeszów
Fot. 3 Antoni Fałat, Autoportret, BWA Rzeszów
Fot. 4 Antoni Fałat, „Błękitny kapelusz”, Kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 5 Antoni Fałat, „Pejzaż”, Kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *