Wystawa grafik Jamesa McNeila Whistlera w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie

Whistler, grafika

Wystawa prezentuje wybrane grafiki Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera (1834-1903) – twórcy nostalgicznych i pełnych harmonii obrazów, jednego z głównych przedstawicieli credo „sztuka dla sztuki”.

Malarz urodził się w Ameryce, gdy ukończył 21 lat wyruszył do Europy w 1855 roku. Najpierw przebywał w Londynie, a następnie przeniósł się do Paryża, gdzie rozpoczął studia w École Imperiale i Spéciale de Dessin. W następnym roku, studiował w pracowni szwajcarskiego artysty Charles Gleyre. Podobnie jak inni artyści tego okresu np.: Jean-Francois Millet, Honore Daumier i Gustave Courbet, których twórczość wpłynęła na jego wczesną sztukę, Whistler używał specyficznych rodzajów grafiki w celu zobrazowania nowych tematów typowych dla współczesnego świata, krytyki społecznej i politycznej.

Whistler, grafika 2

W Muzeum Sztuki w Tel Awiwie zobaczymy obrazy przedstawiające sceny z życia nowoczesnych miast, które wówczas ulegały intensywnej industrializacji. Wynikające z tego zmiany gospodarcze i społeczne, a także codzienne życie klasy robotniczej w Paryżu i Londynie były dla Jamesa Whistlera interesującym tematem. Grafiki prezentują nostalgiczne i poetyckie obrazy z życia miasta, widoki na Tamizę we mgle, rustykalne ruiny na wsi.

Prace pochodzą z dwóch serii grafik : “Dwanaście Scen z Natury” (“Cykl Francuski” 1858 r.) i “Szesnaście akwafort z widokami Tamizy oraz inne przedstawienia” “(“Cykl Tamiza”).

Whistler, grafika 3

Wystawa potrwa do 31 października 2011

Fot. 1. James Abbott McNeill Whistler, Thames Police Wapping Wharf 1859, akwaforta, Tel Aviv Museum of Art
Fot. 2. James Abbott McNeill Whistler, Portrait of Whistler, 1859, akwaforta, Tel Aviv Museum of Art
Fot. 3. James Abbott McNeill Whistler, Title Page from Twelwe Etchings from Nature, (french set” 1858, akwaforta, Tel Aviv Museum of Art
Źródło: Muzeum Sztuki w Tel Awiwie
Alicja Wilczak

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *