Wystawa fotografii Witkacego w wilanowskim muzeum

alt


Kilkaset zdjęć i rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza zgromadzono na wystawie w wilanowskim muzeum. Ekspozycja ma pokazać artystę nie tylko jako pisarza i filozofa, ale także jako fotografa, który robił zdjęcia już od dzieciństwa. Niestety duża część jego archiwum została zniszczona w czasie wojny. Ocalałe fotografie możemy oglądać od 15 czerwca w budynku oranżerii. Na wystawie zostaną również pokazane rysunki, obrazy i osobliwości zbierane przez Witkacego.

Obok dzieł Witkacego na wystawie znajdą się prace współpracujących z nim fotografów, Józefa Głogowskiego, Tadeusza Langiera, Mieczysława Choynowskiego, autorów w podobny sposób używających medium fotografii. Kontekst współczesnych Witkacemu praktyk fotograficznych zostanie poszerzony o zdjęcia, które znajdowały się w domu Witkiewiczów. Wczesne pejzaże tatrzańskie Wikacego będą pokazane obok tatrzańskich krajobrazów na zdjęciach autorstwa Stanisława Bizańskiego, Avita Szuberta, Stanisława Krygowskiego. Do wystawy wprowadzą zdjęcia pochodzące od rodziny Witkiewiczów będące zarazem przykładami najstarszej, polskiej fotografii. Obszerny zbiór portretów i autoportretów Witkacego zestawimy ze zdjęciami przedstawiającymi Witkacego, wykonanymi przez innych fotografów. Słynny Portret wielokrotny artysty zostanie zaprezentowany w kontekście ośmiu innych, po części anonimowych, portretów wielokrotnych z początku XX wieku.

żródło,fot.:www.wilanow-palac.pl
Katarzyna Kucharska

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *