Wierność wyobraźni

1. kokieteria autoportret ren magrittea pary 1928

Podczas 10. jubileuszowej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, szczególnie warto odwiedzić wystawę zatytułowaną „Wierność obrazów. René Magritte i fotografia”, o której wspominaliśmy w artykule “Miesiąc Fotografii w Krakowie”.

Fotografie René Magritte`a po raz pierwszy zostały zaprezentowane publiczności na wystawie „Wierność obrazów”, w 1976 roku. Na krakowską ekspozycję, o tożsamym tytule, składają się zdjęcia powstałe w okresie między 1928 a 1955 rokiem, amatorskie filmy z lat 50., współczesne rysunki oraz litografia „Trzy jabłka”.

Obalanie obrazów, znane wszystkim ze sztandarowej pracy Magritte`a – „Ceci n’est pas une pipe” („To nie jest fajka”) – znajduje kontynuację w jego twórczości fotograficznej. Proces dekonstrukcji rzeczywistości, oniryczna aura, dadaistyczny żart stanowią wyznaczniki kreacji artystycznej belgijskiego surrealisty.

„Autor słów i rzeczy” wykorzystywał medium fotografii jako ekwiwalent pracy z modelem, formę zapisu projektów reklam oraz urozmaicenie niezobowiązujących spotkań towarzyskich, które zamieniały się w sesje zdjęciowe. Miejsca uwiecznione na zdjęciach to rodzinne strony artysty, nadmorskie kurorty, mieszczańskie wnętrza oraz surrealistyczne, bliżej niedookreślone przestrzenie. Tam Magritte wraz z żoną Georgette oraz grupą przyjaciół, współtwórców nadrealizmu belgijskiego, uczestniczyli we współczesnej commedia dell’arte, sztuce improwizowanej, przepełnionej sytuacyjnym komizmem.

Magritte w swej twórczości zastawiał pułapkę na widza, który tracił rozgraniczenie między tym co realne a wyobrażone. Prezentowane zdjęcia o enigmatycznych tytułach mnożą problemy semantyczne, zmuszając interpretatora do przeprowadzenia pogłębionej analizy. Podziwiając ujęcia „Klanu cierpiętników”, „Gniewu bogów”, „Śmierci upiorów”, ulegając bezwiednie „Kokieterii” Magritte`a, czy wysłuchując jego „Kazania”, głoszonego z brukselskiej latarni, należy pamiętać, że twórca nie tyle pozostawał wierny obrazom, co własnej wyobraźni.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 18 kwietnia do 10 czerwca 2012 roku, w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
www.mck.krakow.pl

Fot. 1. Kokieteria, autoportret René Magritte’a, Paryż 1928
Fot. 2. René Magritte, Bukiet, Bruksela 1937

Martyna Sobczyk

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *