Wielka retrospektywa Cattelana w Nowym Jorku

alt

Twórczość Maurizio Cattelana, autora najgłośniejszych wizerunków sztuki współczesnej ostatnich lat zaprezentowana zostanie jesienią na retrospektywnej wystawie w Nowym Jorku. Ekspozycja prezentująca kontrowersyjny dorobek artysty zostanie zbudowana z ponad 130 jego dzieł, wypożyczonych z muzeów i prywatnych kolekcji z całego świata. Będzie to imponujący przegląd prac artysty począwszy od tych z 1980 roku do najnowszych jego dzieł.

Maurizio Cattelan czerpie ze współczesności. Świadomie dotyka tematów zapalnych. Na tym polega jego praca. Podejmuje problematykę trudną, konfliktową, często niepopularną. Zadaniem Cattelana jako artysty jest zmuszać do refleksji, prowokować do dyskusji.

Cattelan rozpoczął międzynarodową karierę od udziału w documenta w Kassel 1993 i Aperto’ 93 podczas biennale weneckiego. Już na następnym biennale wystawiał w pawilonie włoskim – prezentując instalację przedstawiającą gruchające gołębie. Kolejne kontrowersyjne projekty artysty to między innymi piramida wypchanych zwierząt i ich szkieletów, czy też dramatyczna instalacja”Out of Blue” – z obiektem przypominającym ciało topielca. No i oczywiście głośna instalacja “papieska” przedstawiana kilkakrotnie na wystawach zbiorowych. Instalacja znana za granicą pod tytułem: “Dziewiąta godzina” wystawiona była w 2000r w Warszawie i wywołała spory skandal. Dodajmy do tego modlącego się Hitlera, dzieci powieszone w centrum Mediolanu, martwego konia z napisem INRI i fikcyjne VI Karaibskie Biennale, na które ściągnął krytyków z całego świata, a na którym nie było ani jednego dzieła. Jego twczość prawie nikogo nie pozostawia obojętnym.

alt

Cattelan wyprowadza sztukę z muzealnych sal, wchodzi między ludzi. Jego rzeźby i instalacje utrzymane w duchu, któremu najbliżej do hyperrealizmu, mają swoje korzenie w obserwacji kultury popularnej, ale również z religii, wojen, historii. Sztuka niepodobna do innej, zabawna i głęboka jednocześnie. Prowokator, dowcipniś, tragikomiczny poeta naszych czasów. “Maurizio Cattelan: All” 04 listopada 2011, 22 stycznia 2012 Guggenheim, New York.

Katarzyna Kucharska

fot. www.mauriziocattelan.altervista.org; 1). Untited (2007), 2). Untitled (2008)
źródło: www.guggenheim.org

Materiały pochodzą od organizatora.

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *