Świat marzeń według Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej

Znakiem rozpoznawczym grafik Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej jest ubrana na czarno, odwrócona, tajemnicza postać. Motyw zagadkowej postaci jest jednym z elementów stworzonego przez artystkę systemu nieokreślonych symboli i znaczeń, do którego należą również przedstawione w jej grafikach niepokojące przedmioty, takie jak nienaturalnych w stosunku do przedstawionej postaci rozmiarów walizki, prezenty, cyrkle, czterolistne koniczyny, książki.

Artystka nadając przedmiotom codziennym monumentalne rozmiary pozbawia je ich pierwotnej funkcji. A umieszczając je w pustych pomieszczeniach lub szarych bezkresach ziemi – pozbawia je jakiegokolwiek kontekstu i tym samym nadaje im nowe symboliczne znaczenie. W ten sposób według własnego pomysłu, czy też chwilowego upodobania przekształca elementy realnego świata w swoją fantazyjną rzeczywistość, pozbawioną przymusu odwoływania się do zasad logiki.

Szczególne znaczenie w grafikach Wiszniewskiej ma również kolor. Artystka upodobała sobie gamę niebieskości i szarości, czasem kontrastując je ze stonowaną czerwienią czy zielenią, jako idealne medium do podkreślenia sennego charakteru swoich grafik, czerpiącego z tradycji i estetyki surrealizmu. Specyficzna kolorystyka wraz z charakterystyczną dla prac Wiszniewskiej statyczną kompozycją, brakiem narracji, pustką krajobrazu i zakłóconą perspektywą składają się na jej własny sposób artystycznej ekspresji, który budzi w nas uczucie niepokoju i zmusza do szeregu odwołań do świata sennych marzeń.

Joanna Wiszniewska-Domańska (ur. 1946 w Łodzi) zajmuje się grafiką i rysunkiem. W 1972 roku otrzymała dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w pracowni profesora Stanisława Fijałkowskiego. Prace Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej znajdują się miedzy innymi w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Wałbrzychu, Muzeum w Couvin (Belgia).

Anna Milak

Grafiki Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej można oglądać w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej: www.napiorkowska.pl

Fot. 1. Joanna Wiszniewska-Domańska, Pianista, 2005 rok, akwaforta
Fot. 2. Joanna Wiszniewska-Domańska, Pejzaż z czterolistną koniczyną, 2010 rok, akwaforta
Fot. 3. Joanna Wiszniewska-Domańska, Muszla spełniająca marzenia, 2005 rok, akwaforta
Fot. 3. Joanna Wiszniewska-Domańska, Biblioteka codzienności, 2006 rok, akwaforta

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *