Wenecja: Canaletto i jego rywale

Tylko do 16 stycznia 2011 roku w londyńskiej National Gallery można oglądać zestawienie najpiękniejszych widoków z życia Wenecjan eksponowanych na największym ostatnim pokazie w Wenecji w 1976 roku. Zorganizowana wystawa odsłania dzieła najwybitniejszego wedutysty swego pokolenia Giovanniego Antonio Canala, znanego jako Canaletto, a także innych praktyków gatunku, próbujących mu dorównać, bądź z nim konkurować.

Jest to po raz pierwszy zorganizowana wystawa w Wielkiej Brytanii, gdzie patronat dla tego artysty i jego formy malarskiej jest bardzo wielki. Skupiając się wokół 60 głównych dzieł wypożyczonych z publicznych i prywatnych kolekcji w całej Europie i Ameryce Północnej, wystawa podkreśla bogactwo malarstwa, które w swojej istocie oddaje duch i wyjątkowość weneckich portów, wąskich uliczek, podwórek i nieba. W każdej sali arcydzieła Canaletto zostały zestawione z jego “rywalami” i współpracownikami, aby pokazać różne podejścia do podobnych widoków miasta.
Wśród równie światowej sławy malarzy rywalizujących z Canaletto to Luca Carlevarijs, Michele Marieschi, Bernardo Bellotto, i FrancesGiovanni Antonio Canal, znany jako Canaletto (1697-1768) – wenecki malarz okresu baroku. Był synem malarza Bernardo Canal i stąd też wziął się jego przydomek Canaletto. W miejskich widokach Wenecji, w której tworzył przez większość życia, zawarł wysoki realizm i ciepłą, słoneczną atmosferę. Dla realistycznego i dokładnego oddania detali architektury korzystał też z techniki camera obscura. Przebywając w Londynie w latach 1746-1756 zyskał szczytowe uznanie i rozgłos ciesząc się licznymi zamówieniami londyńskich kolekcjonerów.

Wystawa trwająca do 16 stycznia 2011 roku została zorganizowana przez National Gallery w Londynie i National Gallery of Art, Waszyngton.

http://www.nationalgallery.org.uk

Podziel się