Velázquez i rodzina Filipa IV

velzquez portret infantki marii teresy 1652-1653

Wystawa w Muzeum Prado w Madrycie poświęcona jest dojrzałemu malarstwu Diego Velázqueza. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji obrazów artysty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła, które malarz stworzył u szczytu swojej kariery jako nadworny malarz, a także szambelan, a później marszałek pałacu króla Hiszpanii Filipa IV.

Wystawę rozpoczynają dzieła powstałe od 1650 roku podczas drugiego pobytu malarza we Włoszech. W Rzymie Velázquez namalował około dwunastu portretów osób związanych z papieskim dworem. Cztery z sześciu zachowanych do dzisiaj obrazów zostało pokazanych na wystawie. Stanowią one osobny rozdział w twórczości artysty, w którym znacznie rozwinął swój talent do pokazywania osobowości portretowanych postaci. W tej części ekspozycji zobaczymy między innymi portret Papieża Innocentego X z Apsley House w Londynie – inną wersję słynnego portretu z Galerii Doria-Pamphili w Rzymie.

Druga część wystawy skupia się na dziełach powstałych po powrocie Velázqueza do Madrytu aż do śmierci artysty w 1660 roku. Wówczas malarz tworzył najbardziej znane portrety rodziny królewskiej i dworu. Były to najczęściej pojedyncze i dość statyczne figury, które cechował niezwykły realizm. Wśród licznych przedstawień Filipa IV, Marianny Austriackiej, Infantek Marii Teresy, Teresy Małgorzaty, Filipa Prospero oraz Karola II wyróżnia się kompozycją i niejednoznacznym przesłaniem najsłynniejszy obraz Velázqueza „Las Meninas”. Ta część wystawy stanowi swoistą kronikę rodu, w której widz może zapoznać się z historią każdego przedstawiciela rodziny królewskiej.

Okres panowania Filipa IV Habsburga w historii zapisał się jako czas kryzysu, zarówno politycznego jak i gospodarczego. Wojna trzydziestoletnia przyczyniła się do utraty wpływów Hiszpanii w Niderlandach, Katalonii, Neapolu i Portugalii, a także znacznie pogłębiła regres ekonomiczny królestwa. Z drugiej strony, Filip IV był hojnym mecenasem kultury. Oprócz Velázqueza na jego dworze tworzyli inni wybitni twórcy. Przy dekoracji pałacu Buen Retiro, który był największym zespołem pałacowym w Europie przed rozbudową Wersalu, brali również udział Zurbarán, Rubens, Claude Lorrain i Nicolas Poussin .

„Velázquez i rodzina Filipa IV”
Muzeum Prado, Madryt
wystawa trwa do 9 lutego 2014
www.museodelprado.es

fot. 1 Velázquez, Portret Infantki Marii Teresy, 1652-1653, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
fot. 2 Velázquez, Filip IV, 1654, Muzeum Prado
fot. 3 Velázquez, Las Meninas, 1656, Muzeum Prado

Udostępnij

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *