Utracony podczas wojny obraz Francesco Guardiego wróci do Polski

f. guardi schody paacowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy obraz “Schody pałacowe” Francesco Guardiego (1712-1793) znajdzie się w Polsce. Obraz weneckiego malarza epoki rokoko obecnie znajduje się w Galerii Państwowej w Stuttgarcie.

Obraz olejny o wymiarach 32,8 x 25,8 cm przedstawia scenę na schodach w Pałacu Dożów w Wenecji. Przed II wojną światową w 1925 r. dzieło zostało kupione przez Muzeum Narodowe w Warszawie od kolekcjonera Leona Kranca. Do wybuchu wojny było prezentowane w budynku Muzeum przy ul. Podwale 15 w Warszawie. Po rozpoczęciu wojny i zajęciu Warszawy przez Niemców w1939 roku obraz przewieziony został do składnicy Urzędu Specjalnego Pełnomocnika ds. Zabezpieczania Sztuki i Dóbr Kultury mieszczącej się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, a stamtąd został przeniesiony w 1943 r. do siedziby Hansa Franka na Wawelu. Rok później podczas ewakuacji Urzędu Generalnego Gubernatora przewieziono go wraz z najcenniejszymi dziełami, m.in. nadal zaginionym „Portretem Młodzieńca” Rafaela oraz „Damą z Gronostajem” Leonarda da Vinci, do zamku hrabiego Manfreda v. Richthofena w Sichowie na Dolnym Śląsku. Od tego czasu losy obrazu pozostawały dla strony polskiej nieznane. Na podstawie dokumentów odnalezionych w niemieckich archiwach ustalono, że 24 grudnia 1945 r. obraz przekazano do składnicy dóbr kultury w Wiesbaden, a następnie do Central Collecting Point w Monachium. Płótno, zamiast wrócić do swojego prawowitego właściciela, trafiło na Uniwersytet w Heidelbergu jako obiekt o nieznanym pochodzeniu. W 1980 r. „Schody pałacowe” przekazano jako depozyt do Kurpfalzische Museum w Heidelbergu, a następnie do Staatsgalerie w Stuttgarcie, gdzie znajduje się do dziś.

W 2010 roku Departament Dziedzictwa Kulturowego złożył wniosek o zwrot obrazu. Nie uzyskano jednak pozytywnej odpowiedzi. Galeria Miejska w Stuttgarcie przekazała sprawę do rozpatrzenia przez niemiecki MSZ. Niedawno tym tematem zainteresowały się też niemieckie media.W kontekście skandalu, który dotyczył odnalezionych niedawno u Corneliusa Gurlitta dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów, wieloletnie starania o odzyskanie obrazu mają szansę zakończyć się sukcesem.

Źródło: www.mkidn.gov.pl

Udostępnij

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *