Twórczość Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki

bratankowie

W ubiegły czwartek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jacka Malczewskiego – obrazy na tę ekspozycję przyjechały z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. 65 prac to niemal cały lwowski zbiór malarstwa polskiego artysty. Na Ukrainie pozostały tylko trzy obrazy, które w ogóle nie opuszczają galerii, ponieważ są w złym stanie.

Malczewski stworzył kilka tysięcy prac o różnorodnej tematyce: portretów, przedstawień baśniowo-fantastycznych, martyrologicznych, patriotycznych i symbolicznych. W pierwszym okresie twórczości malował głównie kompozycje realistyczne ukazujące losy zesłańców polskich na Syberii oraz obrazy historyczne. Z czasem, pod wpływem tendencji modernistycznych, zwrócił się ku alegorii i symbolizmowi, sięgając do inspiracji baśnią, literaturą (głównie poezją romantyczną), stworzył własny, oryginalny styl malarski. Swoją artystyczną indywidualność zaznaczył w sposób szczególny w realizacjach wielkich malarskich cykli, takich jak: “Introdukcja”, “Melancholia” i “Błędne Koło”.

Lwowska Narodowa Galeria Sztuki posiada znaczną, obejmującą wszystkie okresy twórczości, kolekcję dzieł Malczewskiego. Składa się ona z 68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel. Galeria Miejska we Lwowie już w 1908 r. posiadała 29 obrazów i szkiców artysty reprezentujących jego ponad trzydziestoletni wówczas dorobek. Do zbioru tego dołączone zostały prace pochodzące m.in. z kolekcji Piotra Dobrzańskiego, Ukraińskiego Muzeum Narodowego, Lubomirskich, hr. Leona Pinińskiego. Znajdują się wśród nich dzieła, takie jak: “Matka Boska” z 1874, “Poranek” z 1891 r.; prace z lat 1900 – 1910, z okresu największego rozkwitu talentu artysty: „Rycerz i muza”, “Autoportret z faunami”, “Pieta”, “Eloe”, “Zatruta Studnia”, „Portret Małgorzaty i Karola Lanckorońskich”. Chlubą galerii jest także kolekcja autoportretów artysty, spośród których trzy przedstawiają artystę jako Chrystusa: “Chrystus w Emaus”, “Chrystus przed Piłatem”, “Chrystus i Samarytanka”.

– “Lwowskie” obrazy bardzo rzadko są pokazywane w Polsce – mówi Zbigniew Buski, dyrektor PGS w Sopocie. – Jedenaście lat temu, jeszcze w starej siedzibie PGS, również pokazywaliśmy prace Malczewskiego ze Lwowa. Ta wystawa miała ogromną publiczność, obejrzało ją ponad 40 tysięcy widzów. Stwierdziliśmy, że warto jeszcze raz postawić na Malczewskiego. Liczymy na to, że po tylu latach do PGS przyjdzie inna, nowa publiczność. Obecna wystawa nie będzie pokazywana w żadnym innym mieście poza Sopotem, po jej zakończeniu dzieła wrócą na Ukrainę.

Kuratorem wystawy jest Igor Chomyn. Ekspozycję można oglądać do 23 września.

Katarzyna Kucharska

fot. 1. Jacek Malczewski, Bratankowie,1878, olej na płótnie. 110 x 140 cm, Lwowska Galeria Sztuki.

fot. 2. Jacek Malczewski, Meduza, 1900, olej na płótnie. 48 x 63 cm, Lwowska Galeria Sztuki.

fot. 3. Jacek Malczewski, Kobiety grabiące siano, 1900, olej na płótnie. 59,8 x 100 cm. Lwowska Galeria Sztuki.

źródło: www.www.pgs.pl

www.www.kultura.gazeta.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *