Turner Prize dla Elizabeth Price

elizabeth_price_woolworths_choir_0

Elizabeth Price została laureatką najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej Turner Prize 2012. Nagrodzona przez jury praca “The Woolworths Choir of 1979” to trzy odrębne wideo-instalacje. Jedna z nich dotyczy słynnego pożaru sklepu w Manchesterze z 1979 roku, który pochłonął 10 ofiar.

“The Woolworths Choir of 1979” składa się z trzech części: ujęć gotyckiej architektury sakralnej, fragmentów występów żeńskich grup muzycznych z lat 60. i relacji telewizyjnych o pożarze, który doprowadził na Wyspach do zmiany przepisów przeciwpożarowych. Elisabeth Price łącząc muzykę, tekst i niezwiązane ze sobą obrazy, chciała udowodnić, że każdą informację, niezależnie od tego, czy jest ona zwykłym suchym faktem, czy makabrycznym wydarzeniem, można przedstawić w tak atrakcyjny sposób, by zachwycić widza.

Artystka była najmniej znana wśród artystów nominowanych w tym roku do nagrody Turnera (Spartacus Chetwynd, Luke Fowler, Paul Noble). E. Price (ur. 1966) dorastała w podlondyńskim Luton, była członkinią rockowych grup Talulah Gosh i The Carousel, studiowała w państwowej The Ruskin School of Drawing and Fine Art i na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Nagrodę Turner Prize powołano do życia w 1984 roku. Z założenia promuje ona najbardziej oryginalne przedsięwzięcia żyjących artystów, których wiek nie przekroczył 50 lat, urodzonych, żyjących lub pracujących w Wielkiej Brytanii. Często wywołuje gorącą dyskusję na temat wartości sztuki współczesnej. Wyróżnienie jest przyznawane przez kilkuosobowe jury krytyków i znawców rynku sztuki. W połowie każdego roku, spośród zgłoszonych projektów wybierane są cztery najciekawsze, które trafiają potem na konkursową wystawę w Tate Modern. Zwycięzca otrzymuje czek na niebagatelną sumę 25 tysięcy funtów. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. duet Gilbert & George, Anish Kapoor, Damien Hirst, Tracey Emin.

Fragment filmu “The Woolworths Choir of 1979”:
http://www.guardian.co.uk/artanddesign/video/2012/dec/04/elizabeth-price-woolworths-choir-video

Wystawa artystów nominowanych do nagrody Turner Prize w Tate Modern potrwa do 6 stycznia 2013 r.

Alicja Wilczak

źródło: www.tate.org.uk

Fot. Elizabeth Price, „The Woolworths Choir of 1979 2012 © Elizabeth Price 2012 (kadr) http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-britain/exhibition/turner-prize-2012

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *