Turner, Monet, Twombly w Tate Liverpoolu

tate liverpool 1


Ta ambitna wystawa zbiera w jednym miejscu obrazy trzech artystów: J.M.W. Turnera (1775–1851), Claude’a Moneta (1840–1926) i Cy Twombly’ego (1928–2011), malarzy należących do grona najbardziej płodnych i jednocześnie najbardziej znanych artystów na świecie.

Od wejścia na wystawę uderza mocne zestawienie na ekspozycji romantycznego pejzażu, typowego dla wielkich nokturnów Turnera “Hero and Leandro” z tak samo zatytułowanym, jakże jednak odmiennym obrazem Cy Twombly’go. Zwiedzający wystawę od chwili wejścia do pomieszczeń ekspozycyjnych Tate – uwikłany zostaje w grę polegającą na poszukiwaniu podobieństw. Ambicją ekspozycji “Turner, Monet, Twombly: późne obrazy” jest odsłonięcie tego co bliskie, czasem w nieoczywisty sposób między tymi trzema artystami – odnośnie stylu, tematu i motywacji artystycznej w ostatnich 20–30 latach ich życia.
Wystawa została zorganizowana przez Moderna Museet – Sztokholm, we współpracy z Tate Liverpool i Staatsgalerie Stuttgart. Zobaczymy na niej najwybitniejsze, romantyczne dzieła Turnera, zobaczymy również słynne “Nenufary” (Lilie wodne) Claude’a Moneta oraz większość obrazów Cy Twombly’ego z głośniej serii “Blooming” – prezentowanej po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii.

Ekspozycja pozostanie otwarta dla publiczności do 28 października.


Katarzyna Kucharska

źródło: www.tate.org.uk, www.telegraph.co.uk

fot.1. Cy Twombly, Blooming
fot.2. Turner Monet Twombly: Later Paintings, Tate Liverpool: Exhibition,
fot.2. Cy Twombly’s Hero and Leandro,
fot.3. Joseph Mallord William Turner, The Parting of Hero and Leander, przed rokiem 1837,

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *