Tomas Saraceno w Berlińskim Muzeum Narodowym

alt

Od 15 stycznia w salach Muzeum Narodowego w Berlinie można podziwiać baśniowe instalacje pochodzącego z Argentyny artysty – Tomasa Saraceno. To ten gatunek sztuki, który przenosi widza w inną rzeczywistość, pozwalając spełnić widzom między innymi marzenie o lataniu. Prace artysty proponują chwilę wytchnienia, oderwania się od przyziemnych problemów i innego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

Najnowsza instalacja Tomasa Saraceno – „Cloud Cities”, rozbija tradycyjne pojęcia odnoszące się do miejsca, czasu, grawitacji i innych idei, które są konstytucyjne da architektury. Jego utopijne prace zapraszają widza do partycypowania i wspólnego wpływania na określoną przestrzeń, w której oboje się znajdują. I tak na przykład Tomas Saraceno tworzy ogrody, które wiszą w powietrzu, a odwiedzający unoszą się w przestrzeni, spełniając tym samym marzenie wspólne całej ludzkości. Artysta czerpie inspirację z baniek mydlanych, oraz niesamowitej siły i elastyczności pajęczych nici, co przekłada się na jego oryginalne instalacje.

Zainteresowanie Tomasa Saraceno otaczającym go światem jest ogromne. Sam artysta bardzo dużo podróżuje i ciągle zmienia miejsca zamieszkania. Wszystko co tworzy, wydaje się wynikać z braku ograniczeń artystycznych, kierując zainteresowanie Saracena na zmiany zachodzące w świecie. Każdy z jego obiektów zaprasza widza do rozważenia alternatywnych form wiedzy, uczuć i interakcji z innymi.

Na wystawie w Hamburger Bahnhof po raz pierwszy mamy możliwość zobaczenia ponad 20. modeli jego balonów w tym samym czasie. Ekspozycja daje odwiedzającym możliwość przekonania się, w jaki sposób rozmieszczone obiekty wpływają na siebie w czasie i przestrzeni. Artysta zachęca widzów do aktywnego kontaktu z obiektami, a nie tylko ich biernego podziwiania z daleka. “Cloud Cities” można podziwiać do 15 stycznia 2012 r.

Źródło: www.hamburgerbahnhof.de

Fot.1.,2.,3. Tomas Saraceno „Cloud Cities”;
Fotografie pochodzą ze strony: www.hamburgerbahnhof.de

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *