Thomas Struth jest jednym z najważniejszych współczesnych fotografów. Artysta tworzy cykle fotograficzne, przedstawiające architekturę miast, portrety rodzin, ludzi zwiedzających muzea i miejsca kultu religijnego, pejzaże oraz naturę odległych zakątków świata.
Fotograf urodził się w 1954 roku w w Geldern w Niemczech. Struth zajął się fotografią w drugiej połowie lat 70., podczas studiów na Akademii Sztuki w Düsseldorfie, gdzie początkowo studiował malarstwo a później także fotografię. Jego nauczycielami byli: Gerhard Richter i Bernard i Hilda Becherowie. Thomasa Strutha fascynują osiągnięcia technologiczne i kulturalne współczesnego świata. Na retrospektywnej wystawie w Whitechapel Gallery wyeksponowane zostały prace reprezentujące różne zainteresowania artysty.
W londyńskiej galerii zobaczymy wczesne czarno-białe zdjęcia, wykonane w latach 70. i wczesnych 80. ubiegłego stulecia, przedstawiające puste ulice wielkich metropolii. Na ekspozycji prezentowane są także fotografie przedstawiające portrety, często bliskich artyście osób lub całe rodziny portretowane podczas podróży po świecie. Struth od lat 90. tworzył swoją najbardziej znaną serię zdjęć przedstawiającą ludzi obcujących ze sztuką. W Whitechapel zaprezentowana została słynna seria prac powiększonych do rzeczywistych rozmiarów, na których przedstawione są osoby oglądające rzeźbę Michała Anioła we florenckim muzeum. Ponadto pokazane zostały również fotografie z serii „Paradise”, która stanowi szczegółową dokumentację dzikiej natury, dżungli i lasów azjatyckich, nienaruszonych jeszcze przez człowieka. Zobaczymy również ogromnych rozmiarów panoramiczne zdjęcie wykonane w stoczni w Korei i ostatnią pracę niemieckiego fotografa – szeroką na prawie cztery metry panoramę, przedstawiającą renowację Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy’ego w Cape Canaveral.
Wystawa jest czynna do 16 września 2011.
Alicja Wilczak
Fot. 1. Thomas Struth, Water Street, New York, 1978, 30 x 40 cm
Fot. 2. Thomas Struth, Audience 1, Galleria dell’Accademia we Florencji, 2004, 178 x 286 cm
Fot. 3. Thomas Struth, Paradise 13, Yakushima, Japan, 1999, 172,7 x 215,3 cm
Źródło: www.whitechapelgallery.org