Sztuka wczesnego renesansu we Francji

Źrodło: http://www.artic.edu/aic/collections/exhibitions/Kings-Queens/index

W średniowieczu królowie Francji cieszyli się szczególną estymą i wielkim prestiżem wśród europejskich władców: być może czegoś im zazdroszczono. Na przełomie XV i XVI wieku Francja jeszcze bardziej przyśpieszyła. Zaczęła się wtedy jej ekspansja poza granice swego dotychczasowego świata i była to ekspansja przede wszystkim polityczna i militarna, ale w końcu – nie tylko.

Działo się tak za sprawą dwóch kolejnych, dzielnych i młodych władców, ludzi o wielkich wizjach i ambicjach: Karola VIII Walezjusza i Ludwika XII. Ten pierwszy zasiadał na tronie francuskim w latach 1483 – 1498, chociaż samodzielnie rządzić zaczął dopiero w 1491 roku, po swym ślubie z Anną Bretońską. Jego plany były wielkie: rościł sobie pretensje do Królestwa Neapolu, po zdobyciu tego państwa ogłosił się Królem Sycylii i Jerozolimy, a potem jeszcze Cesarzem Bizancjum.

Tron Francji i żonę objął po Karoklu VIII Walezjuszu, Ludwik XII, książę orleański. Kontynuował on dzieło swego poprzednika i to na wiele męskich sposobów: podbijał Księstwo Mediolanu, potem znowu Królestwo Neapolu, a jeszcze później Genuę i Wenecję. Jego armia walczyła wtedy również z wojskami hiszpańskimi, papieskimi, szwajcarskimi i angielskimi.

Źrodło: http://www.artic.edu/aic/collections/exhibitions/Kings-Queens/index

Ale te wszystkie lata wojennych wypraw i podbojów toczonych głównie na Półwyspie Apenińskim to był także czas ważny dla sztuki francuskiej: to wtedy wybujałość północno-europejskiego gotyku zetknęła się po raz pierwszy z siłami witalnymi i harmonią włoskiego renesansu. Dwór francuski i nadworni artyści zaczęli wtedy gustować w nowych, nieznanych im dotąd odcieniach piękna.
Dzięki staraniom The Art Institute of Chicago, Réunion des musées nationaux w Paryżu, Musée du Louvre, Musée de Cluny, Musée National du Moyen Age i Musée National de la Renaissance w Château d’Ecouen – dzisiaj możemy w Chicago podziwiać prawie 120 prac z tamtego okresu historii Europy.
Wystawa “Królowie, Królowe i Dworzanie – Sztuka wczesnego renesansu we Francji” potrwa w Instytucie Sztuki w Chicago do 30 maja 2011 roku.

Fot.1. Jean Hey, znany jako Master z Moulins, Boże Narodzenie z Kardynałem Jeanen Rolin, około 1480, Olej na desce. 56,6 x 74,4 cm, Musée Rolin, Autun
Fot.2. Jean Bourdichon, Ludwik XII na modlitwie towarzystwie Świętego Michała, św Karola Wielkiego, Saint Louis i Saint Denis, całostronicową miniaturę usunięto z Godzinek Ludwika XII Tours, 1498/99, 24,3 x 15,7 cm, tempera, złoto i srebro na pergaminie, J. Paul Getty Museum w Los Angeles

Źrodło: http://www.artic.edu/aic/collections/exhibitions/Kings-Queens/index
Tatiana Iajgunovici

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *