Sztuka podczas Olimpiady

run monica bonvicini

Olimpiada w Londynie to nie tylko międzynarodowe święto sportu. Wydarzeniom sportowym towarzyszą również spektakularne projekty artystyczne. Od 21 czerwca do 9 września potrwa – finał Olimpiady Kulturalnej, która rozpoczęła się w 2008 roku. Program projektu obejmuje wszystkie dziedziny sztuki. Skupia setki instytucji kulturalnych, placówek artystycznych, a także wielu niezależnych twórców, którzy funkcjonują na terenie całej Wielkiej Brytanii oraz poza jej granicami. Oto kilka wybranych wydarzeń organizowanych w ramach London 2012 Festival.

27 lipca początek Olimpiady w Londynie zainaugurował projekt Martina Creeda „All the Bells Work No. 1197”. Przedsięwzięcie polegało na tym, że o godzinie 8:12 rano wszyscy chętni z całej Wielkiej Brytanii mogli wspólnie uczcić i ogłosić początek święta sportu – używając do tego dźwięków dzwonków.

W ramach London 2012 Festival zorganizowano wiele interesujących wystaw. W Tate Modern od 4 kwietnia do 9 września trwa wystawa, uważanego za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych artystów – Damiena Hirsta. W Tate Modern odbywa się również ciekawy projekt Olafura Eliassona „Little Sun”. Artysta znany między innymi z pracy „The Weather Project” z 2003 roku w Hali Turbin, odniósł się do niej ponownie w kontekście globalnych problemów energetycznych. „Little Sun” to lampy zasilane energią słoneczną – małe dzieła sztuki o globalnym zasięgu. Kupując taką lampkę umożliwia się jej dystrybucję za niższą cenę w tych rejonach świata, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony. Od 28 lipca w każdy sobotni wieczór w salach Tate Blackouts, gdzie eksponowane są dzieła surrealistów, na 2 godziny wyłączane jest światło. Wtedy zwiedzający mogą oglądać wystawę używając małych lamp Eliassona. Artysta nawiązał do Międzynarodowej Wystawy Surrealistów w 1938 roku w Paryżu, podczas której Man Ray jako Mistrz Światła rozdawał w ciemności zwiedzającym latarki i oprowadzał ich po wystawie.

Od 21 czerwca do 4 listopada w Cass Sculpture Foundation w Goodwood w hrabstwie West Sussex eksponowane są plenerowe rzeźby Tony’ego Cragga – jednego z najciekawszych współczesnych rzeźbiarzy. Od 4 września w Londynie w kilku miejscach będzie można także podziwiać prace tego artysty na Exhibition Road w centrum Londynu oraz mniejsze rzeźby w Victoria & Albert Museum, w Muzeum Nauki, Muzeum Historii Naturalnej oraz w Imperial College w Londynie.

W przestrzeni brytyjskich miast istnieją także niezależne, krytycznie odnoszące się do Olimpiady artystyczne projekty. Najsłynniejszy graficiarz – Banksy nie pozostał obojętny wobec sportowego szaleństwa i zaaranżował na murach kilka gorzkich komentarzy.

Alicja Wilczak

Fot. 1. Monica Bonvicini, instalacja, Park Olimpijski w Londynie
Fot. 2. Olafur Eliasson, Little sun
Fot. 3. Tony Cragg, Declination, 2005
Fot 1, 2,3 – źródło: festival.london2012.com
Fot 4. Banksy, Londyn, www.banksy.co.uk

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *