“Sztuka na jeziorze” w Budapeszcie

Abakanowicz Sztuka na jeziorze

Wystawa „Sztuka na jeziorze” ma wyjątkowy charakter – rzeźby zamontowane zostały na zbiorniku wodnym w Parku Miejskim przy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. W ten sposób pokazywane są prace 25 artystów z 14 krajów Unii Europejskiej. Wśród nich znajdują się rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Ptak” i Krzysztofa M. Bednarskiego „Kolumna – fontanna”.

Wystawa jest projektem przygotowanym przez Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Unikatowe w skali europejskiej miejsce ekspozycji stanowi sztuczny zbiornik wodny w Parku Miejskim, usytuowanym w reprezentacyjnej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Bohaterów – jednej z głównych atrakcji turystycznych Budapesztu. Ta lokalizacja ma także swoje symboliczne znaczenie, tam bowiem odbywały się uroczyste obchody milenium państwowości węgierskiej w 1896 roku.

Bednarski Sztuka na jeziorze

Pierwsza edycja wystawy “Sztuka na jeziorze” odbyła się w 2000 roku. Wówczas w projekcie wzięli udział wyłącznie artyści węgierscy. W tym roku – m.in. z uwagi na węgierskie przewodnictwo w Radzie UE – wystawa ma charakter międzynarodowy. W czasie trwania wystawy, na scenie zbudowanej na wodzie zaplanowana została realizacja licznych programów artystycznych, których celem jest prezentacja wielokulturowej Europy. Dzięki temu każdy z krajów UE będzie miał możliwość zaprezentowania swojej kultury.

Sztuka na jeziorze

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści: Anne i Patrick Poirier z Francji, Susana Solano i Jaume Plensa z Hiszpanii, Günther Uecker, Via Lewandowski i Willi Weiner z Niemiec, Daniel Knorr z Rumunii, Krištof Kintera i Jiří David z Czech, Erik Binder ze Słowacji, Heather Allen z Wielkiej Brytanii, i Halldor Ulfarsson z Finlandii, Laurens Kolks i Paul Segers z Holandii, Brigitte Kowanz i Joseph Bernhardt z Austrii, włoski artysta Mimmo Roselli, Magdalena Abakanowicz i Krzysztof M. Bednarski z Polski, belgijski artysta Gert Robijns oraz Róża El-Hassan, Zénó Kelemen, Ilona Németh i Balázs Kicsiny z Węgier.

Projekt realizowany przy wsparciu Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Ambasady RP w Budapeszcie. Wystawa współorganizowana jest także przez Instytut Adama Mickiewicza.

“Sztukę na jeziorze” można oglądać do 4 września 2011

Fot. 1. Magdalena Abakanowicz „Ptak”
Fot. 2. Krzysztof Bednarski „Kolumna fontanna”

Fot. 3. Widok na zbiornik wodny oraz prace Erika Binder „Waiting”, Zénó Kelemena „Rounded Loup”, Tea Makipaa „Atlantis”

Źródło: www.artonlake.hu

informacja prasowa
Alicja Wilczak

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *