Sztuka alabastrem naznaczona – wystawa ,,Materia światła i ciała”

Noli me tangere

Wystawę poświęconą niderlandzkiej rzeźbie XVI i XVII wieku można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Przygotowana została we współpracy z Les Musées royaux d’Art et d’Histoire w Brukseli, Rijksmusuem w Amsterdamie, Skulpturensammlung w Berlinie oraz wieloma polskimi instytucjami. Jej celem jest zaprezentowanie różnych aspektów funkcjonowania alabastru, który stosowany był w sztuce tego okresu. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby nie prezentowane dotąd w Polsce.

Centralna część wystawy przedstawia blisko czterdzieści dzieł alabastrowej rzeźby niderlandzkiej powstałej w Mechelen i Antwerpii w XVI i XVIIw. Pokazywane eksponaty pochodzą m.in. z polskich kolekcji muzealnych (np. z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Warszawy, Wrocławia, Szczecina) i zbiorów kościelnych ( z Jasnej Góry w Częstochowie, Krakowa, Wrocławia). Można też obejrzeć obiekty wypożyczone z bogatej kolekcji Les Musées royaux d’Art et d’Histoire w Brukseli oraz Rijksmusuem w Amsterdamie oraz dzieła ze Skulpturensammlung w Berlinie.

Alabaster to doskonały surowiec rzeźbiarski, który już od czasów starożytnych ceniony był jako kamień ozdobny i dekoracyjny. Właśnie z jednej bryły alabastru wyrzeźbiono ponad 13-metrowej wysokości posąg faraona Ramzesa II z XIX dynastii, a także sarkofagi dla królowej Hetepheres i faraona Setiego I.

Łącznie na wystawie w Oddziale Muzeum Narodowego Zielona Brama na Długim Targu prezentowanych jest 75 obiektów. Wystawa potrwa do 15 marca 2012r.

Paulina Babiak

Fot. “Noli me tangere”, po 1560, nieznany rzeźbiarz działający w Mechelen, alabaster rzeźbiony, polichromowany i złocony, 24,2 x 14,6 cm, wł. Muzeum Narodowe w Gdańsku
Źródło: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *