Szkoła lipska – Neo Rauch w Zachęcie

zdj1

W Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie jutro rozpocznie się wystawa malarstwa Neo Raucha – najciekawszego przedstawiciela Nowej Szkoły Lipskiej. Neo Rauch jak inni artyści niemieccy z jego generacji zaczynali karierę w zjednoczonych Niemczech, ale zdążyli odebrać wykształcenie jeszcze za czasów NRD. Kiedy na zachodzie poszerzano granice sztuki, zatracając się w eksperymentach, w Lipsku wciąż niestrudzenie realizowano studia z natury, rysunek z modela i solidną konstrukcję.                Niespodziewanie ten krytykowany wtedy przez wielu konsekwentny tradycjonalizm stał się atutem niemieckich artystów. Ich propozycja wskrzeszenia klasycznego malarstwa, doskonałego warsztatowo, zaskakującego kombinacją tematów i alegorii, znalazło wielu entuzjastów na całym świecie.                                                                                                                                                                         

Przygotowany w Zachęcie pokaz obejmuje blisko 30 prac, które powstawały w latach 1993–2011.
Z okazji 50-tych urodzin Neo Raucha w kwietniu 2010 roku w Museum der bilden Kunste w Lipsku oraz w Pinakothek der Moderne w Monachium odbyły się dwie równoległe wystawy poświęcone temu artyście. Stało sie to impulsem do udostępnienia obszernego przeglądu prac malarza także w galerii Zachęta.                                                                                                                                                                         

Obrazy Raucha, utrzymane przeważnie w jaskrawej kolorystyce, figuratywne, rozgrywają się w kilku zachodzących na siebie płaszczyznach. W jego malarstwie widoczne sa wpływy dawniejszych silnych w niemieckim malarstwie tradycji – ekspresjonizmu i symbolizmu. Wyjątkowa pozycja Neo Raucha na scenie artystycznej jest wynikiem znakomitej umiejętności odkrywania w europejskiej mitologii, wywodzącego się ze specyfiki niemieckiego realizmu, obrazu człowieka i rozwijania go na wiele sposobów.

 

Charakterystyczna, wypracowana przez Raucha metoda malarska jest niezwykle efektowna; na poły fantastyczne widoki przedstawiające świat pogrążony w stanie permanentnego, ale nie ostatecznego rozkładu, architektoniczne i dizajnerskie motywy rodem z lat 50. czy 60., zmiksowane z bezradnymi lub wykonującymi absurdalne czynności postaciami odzianymi trochę jak NRD-owscy robotnicy, a trochę w amerykańskim sportowym stylu na lata 30., 40. Rauch maluje w przykurzonych cokolwiek kolorach, świat hybrydalny, jakby po przejściu niewidzialnego kataklizmu, który pozbawił ludzi zdolności logicznego działania. Rauch pochodzi z NRD-owskiego Lipska, zdaje się, że doświadczenie życia w tym kraju jest nie bez znaczenia dla jego sztuki i jej powodzenia. Ale też można spojrzeć na to szerzej – Rauch, to jeden z najciekawszych artystów, jacy wyrośli we wschodnioeuropejskich realiach. Kuratorem wystawy jest Joanna Kiliszek.

Katarzyna Kucharska

Wystawa pod patronatem prof.Władysława Bartoszewskiego, ministra w Kancelarii Premiera RP ds. dialogu międzynarodowego oraz Pana Rudigera Freihrr Fritscha, Ambasadora RFN w Polsce.
Malarstwo Neo Raucha w Zachęcie narodowej Galerii Sztuki w Warszawie od 12marca do 15 maja 2011.

Fot.1. obraz “Der Nachste Zug”Neo Rauch, oil on canvas, 150x250cm, fot.2. /fot. by Uwe Walter/source: www.davidzwirner.com
Źródło: www.zacheta.art.pl

 

 

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *