Stasys Eidrigevicius

stasys4

“Obserwuję uważnie ludzi wokół mnie. Przyglądam się ich twarzom, postaciom, ruchom. Z tych okruchów rzeczywistości nieustannie tworzę własny teatr gestów i sylwetek” * Stasys Eidrigevicius

Stasys Eidrigevicius przedstawia nam ten teatr za pośrednictwem swoich bohaterów, którzy przybierają postacie kukiełek o dużych oczach i kartoflanych nosach, przydrożnych strachów, ptaków z drewnianymi skrzydłami czy fruwających ludzi. Artysta buduje dla nich poetyckie sytuacje, spiętrzone w baśniowej logice, chociaż jego sztuka odnosi się do ludzkiego doświadczenia, emocji i moralności.

Stasys zaczynał od exlibrisów, małych form graficznych (akwaforta, akwatinta) i malarskich (gwasz, pastel). Jeszcze na studiach wystawiał realistyczne obrazy i graficzne ekslibrisy, w których to osiągnął niebywałe mistrzostwo. Często bywał nagradzany za biegłość warsztatową w technikach metalowych; w 1973 roku, kiedy był jeszcze studentem Instytutu Sztuk Pięknych w Wilnie, wziął udział w Biennale Exlibrisu w Malborku, gdzie otrzymał medal honorowy. To właśnie w tych miniaturach graficznych Eidrigevicius zaczął przedstawiać swój prywatny świat zapamiętany z dzieciństwa i opowiadany w bajkowej, nostalgicznej tonacji.

Ważnym obszarem jego twórczości jest rysunek, doprowadzony przez artystę do perfekcji zarówno w formach kameralnych jak i monumentalnych. Stasys wykonuje też plakaty, przede wszystkim techniką pastelu, za które był wielokrotnie nagradzany. Język jego plakatów wywodzi się z rysunku, jest oszczędny ale mocny. Wywodzi się z ducha malarsko-metaforycznego, silnie naznaczonego indywidualizmem artysty. Wystawa plakatów Stasysa w Tokio w 1989 roku wzbudziła zainteresowanie jednego z najwybitniejszych grafików japońskich, Yusaku Kamekury i zaowocowała prezentacją w edycji luksusowego pisma “Creation” poświęconego osiągnięciom współczesnej grafiki.

Eidrigevicius posługuje się głównie rysunkiem, a jego warsztat jest zadziwiająco prosty: węgiel, kredki, pastele, czasami gwasz. Technikę pasteli artysta odkrył dla siebie w 1984 roku w Berlinie Zachodnim i stała się jednym z jego głównych środków wypowiedzi. Ciekawym wątkiem w twórczości Eidrigeviciusa są portrety. Na przełomie lat 80. i 90. powstał Teatr Twarzy w technice pasteli, przedstawiający wizerunki twarzy w różnych stadiach jej odsłonięcia. Stasys rysował twarze skryte za półprzezroczystymi zasłonami, zabandażowane strzępami szmat, zakryte maskami z gliny lub papieru.

STASYS EIDRIGEVICIUS (ur. 1949) Grafik, malarz, ilustrator pochodzący z Litwy. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie. W 1980 roku osiedlił się w Polsce. Tworzy ekslibrisy, ilustracje książkowe, plakaty. Jego twórczość graficzna spotkała się z dużym uznaniem w Polsce i na świecie. Począwszy od 1985 roku ważną część jego twórczości stanowi malarstwo pastelowe. W latach 90. wrócił – pierwszy raz od zakończenia studiów – do malarstwa olejnego. Twórczość Eidrigeviciusa sytuuje się na pograniczu metafory, surrealizmu i fantastyki.

Justyna Kiraga

Więcej prac artysty: www.napiorkowska.pl

fot.1. Stasys Eidrigevicius, “Ratownicy”, 1995 rok, akwarela, z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
fot.2. Stasys Eidrigevicius, “Formi”, 2003 rok, pastel, z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
fot.3. Stasys Eidrigevicius, “Ex libris”, 1983 rok, z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
fot.4. Stasys Eidrigevicius, “Kierunkowskaz”, 2003 rok, akwarela, z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

* źródło:culture.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *