Stanisław Fijałkowski. Polski artysta. Grafik i malarz. Artysta czynnie działający na arenie sztuki od debiutu w 1957 roku. Co zadziwiające- na początku swojej drogi artystycznej interesował się impresjonizmem. Z czasem w jego pracach można było zauważyć powoli nadchodzące zmiany. Zaczęły pojawiać się coraz to prostsze formy, geometryczne kształty, koła, trójkąty o złagodzonych krawędziach.
Pojawiła się harmonia i rytm.
Jest twórcą abstrakcyjnych form malarskich i graficznych, takich jak cykl „Autostrad” czy „Studiów talmudycznych”. Sam artysta mówi o nich, że są one oparte na linii łączącej ziemię z niebem, lewy dolny róg obrazu – z prawym górnym.
Fijałkowski studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera. W późniejszych latach na tej samej uczelni pełnił rolę wykładowcy, a od 1983 roku profesora. Stanisław Fijałkowski to postać bardzo ceniona w sztuce awangardowej. Świadczą o tym wielokrotne wyróżnienia. Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1977), Nagrody im. Jana Cybisa w 1990r. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo (1969), Biennale w Wenecji (1972). Uczestniczył w licznych wystawach w kraju i zagranicą: w Krakowie na Biennale Grafiki (1968, 1970), w Lublanie na Biennale Grafiki (1977), w Lugano – wystawa „Bianco e nero” (1977).
W ostatnich latach uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), a w 2005 roku otrzymał Złoty Medal „Gloria Artis” .
Aleksandra Skąpska
Fot.1.Stanisław Fijałkowski, Studia talmudyczne, 48x35cm, 1978
Fot.2. Stanisław Fijałkowski, Autostrada XIII, 73×60,3cm, 1974,
Fot.3. Stanisław Fijałkowski, Ognisty wóz Eliasza, 47x37cm, 1979
Źródło: www.artinfo.pl, materiały prasowe
Prace Stanisława Fijałkowskiego można oglądać w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.