“Skarby Korony Hiszpańskiej” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Marcin Kober Wazowna

Krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza na spotkanie ze “Skarbami Korony Hiszpańskiej”. Na wystawie zobaczymy dzieła takich twórców jak El Greco, Goya, Ribera, Tycjan, Veronese, Velazquez… Wszystkie pochodzą ze zbiorów zgromadzonych przez hiszpańskich monarchów, którzy od wieków kolekcjonowali nie tylko sztukę hiszpańską, lecz także m.in. flamandzką, włoską, francuską, a nawet polską! Wśród dzieł zgromadzonych na ekspozycji znalazł się relikwiarz stworzony we Wrocławiu oraz portrety Zygmunta III Wazy, królewicza Władysława Wazy i Anny Marii Wazówny pędzla Marcina Kobera.

Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Patrimonio Nacional z okresu od XV do XIX wieku. Zobaczymy nie tylko obrazy, lecz także rzeźby, skrzynie, komody, hełmy, porcelanowe figurki… Patrimonio Nacional rzadko decyduje się na wystawianie prac za granicą – ta w krakowskim Muzeum Narodowym jest wynikiem obustronnej współpracy. W Madrycie trwa obecnie wystawa “Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej” (tam właśnie pojechała “Dama z łasiczką”; http://napiorkowska.blogspot.com/2011/05/zote-czasy-rzeczypospolitej-wystawa-na.html)

Jose De Ribera Medytacja Sw Hieronima

Wystawa “Skarby Korony Hiszpańskiej” to wędrówka po ciągle zmieniających się “modach” (np. XV, XVI wiek – fascynacja artystami flamandzkimi, czasy dynastii Habsburgów – moda na sztukę włoską). To możliwość poznania hiszpańskiej kultury od środka, zaobserwowania zależności między sferą polityki a światem artystycznym. To echa walki liberalizmu z Ancien Regimem odbite na płótnie i wpływające na formę sztuki użytkowej. “Skarby Korony Hiszpańskiej” to podróż w czasie i poznanie historii Hiszpanii w najlepszy z możliwych sposobów.

Uczta Scypiona

“Skarby Korony Hiszpańskiej” – Muzeum Narodowe w Krakowie, od 13 lipca do 9 października 2011

Katarzyna Duda

Więcej o wystawie:
http://www.muzeum.krakow.pl/NewsItem.107.0.html?&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=4036&tx_ttnews[backPid]=147&cHash=8722149207a3c9662c2635297de2f5bc

Fotografie pochodzą ze strony internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie.

Fot. 1: Marcin Kober: Królewna Anna Maria Wazówna
Fot. 2: Jose de Ribera: Medytacja Sw. Hieronima
Fot. 3: Manufaktura Balthazara van Vlierdena: Uczta Scypiona

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *