Skandynawski design – piękno ujarzmione

images/stories/swan-chair-arne-jacobsen.jpg

Skandynawski design to synonim prostoty, funkcjonalności i ponadczasowych projektów. To hołd złożony nowoczesności- choć wiele z rozwiązań powstało dziesiątki lat temu.  Skandynawska estetyka triumfuje współcześnie.  Zarówno w salonach wystawowych jak i w apartamentach osób ceniących piękno i użyteczność.

Skandynawskie wzornictwo podbiło świat w latach 50., chociaż początki nowoczesnego designu skandynawskiego datuje się na lata 20. XX wieku. Do rozwoju tego wzornictwa w znacznej mierze przyczyniły się powojenne społeczne przemiany. Główna idea zakładała, że piękne i funkcjonalne przedmioty codziennego użytku powinny być dostępne dla wszystkich. Nowe myślenie wynikało z panującego wówczas trendu modernizmu i funkcjonalizmu. Dzięki takim założeniom skandynawscy projektanci przemysłowi i producenci przedmiotów codziennego użytku szturmem zdobyli rynek Europy i nieprzerwanie panują na nim do dziś.

Estetyka, którą Skandynawowie wypromowali na światową skalę opiera się na prostocie i funkcjonalności, wykorzystaniu naturalnych tworzyw, w jasnej, pastelowej kolorystyce. Charakterystyczne dla produktów z północy Europy prostota i utylitaryzm wynikały ze sposobu życia powściągliwych Skandynawów. Trudne warunki przyrodnicze, ograniczony dostęp do surowców warunkowały szczególną formę funkcjonowania w otoczeniu.

Proste i utylitarne formy sprawdziły się również na całym świecie i do dzisiaj mają swoich amatorów. Projekty słynnych projektantów z północy takich jak Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Karl Bruno Mathsson, Tapio Wirkkala, Verner Panton okazały się ponadczasowe.

Wynik – wnętrza piękne, szlachetnie dyskretne i niezmiennie funkcjonalne.

Alicja Wilczak
współpraca: Justyna Napiórkowska

Fot. 1. Arne Jacobsen Swan Chair, 1956 rok Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *