Rzeźby i obrazy lidera słowackiej awangardy w Poznaniu

1 jankovic do artykuu.jpg

 


Poznaniakom polecamy gorąco wystawę w Arsenale, na której można zobaczyć prace słowackiego rzeźbiarza, uważanego od lat sześćdziesiątych XX wieku za lidera słowackiej awangardy artystycznej.
Wystawę otwarto 15 kwietnia, a będzie można ją zwiedzać do 6 maja. Ekspozycja została zorganizowana z okazji wręczenia Jankoviciowi tytułu honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 

2 jankov 1.jpg

 

Na wystawie w Galerii Miejskiej Arsenał zgromadzono około 40 prac rzeźbiarskich i malarskich artysty. Ponadto w budynku Uniwersytetu Artystycznego prezentowana jest instalacja przestrzenna i wybór kilkunastu prac malarskich.

Jozef Jankovič jest autorem wielu monumentalnych rzeźb w przestrzeni publicznej. Jest jednym z pierwszych artystów tworzących grafikę komputerową na Słowacji. Jako jedyny słowacki rzeźbiarz jest reprezentowany w kolekcji sztuki współczesnej w dzielnicy La Défense w Paryżu. Tworzy do dziś niemal we wszystkich mediach: rzeźba, rysunek, grafika, collage, biżuteria, i projektowanie graficzne.

 

3 p1040043.jpg

 

4 p1040045aaabbb.jpg

Jankovic jest szóstym doktorem honorowym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jak podała Gazeta Wyborcza w laudacji na cześć Jankovicia prof. Wiesław Koronowski powiedział, że o jego wielkości jako artysty świadczą nie tylko liczne wystawy i nagrody, ale także monumentalne realizacje w przestrzeni publicznej. Decyzję o wręczeniu Jankoviciowi doktoratu honoris causa podjął w grudniu 2009 roku Senat Uniwersytetu Artystycznego na wniosek Rady Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych.

“Sprowadzanie twórczości Jankovicia do jednego mianownika jest niemożliwe ze względu na bardzo szeroki kontekst jego twórczości, zarówno tej przestrzennej, jak i dwuwymiarowej. Jankovicia interesuje człowiek razem z jego skomplikowaną i często uwikłaną w różne konteksty egzystencją” – powiedział prof. Marcin Berdyszak, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Katarzyna Kucharska

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *