Rzeźba Marii Papa-Rostkowskiej w kolekcji Palais Bourbon – w siedzibie Zgromadzenia Narodowego we Francji

alt

Rzeźba “Promesse de bonheur”/”Obietnica szczęścia” wykonana z białego marmuru z Carrary wybitnej artystki polskiego pochodzenia trafiła do stałej kolekcji w Palais Bourbon.

Maria Papa Rostkowska urodziła się w Polsce, jednak większość lat pracy twórczej spędziła we Włoszech. Początkowo zajmowała się malarstwem, zdobywając uznanie w polskim środowisku artystycznym lat Odwilży. Po śmierci represjonowanego politycznie męża wyjechała na Zachód. Wyszła za mąż za cenionego włoskiego krytyka sztuki. Gdy zamieszkała w Toskanii – w okolicy miejscowości Pietrasanta – zajęła się rzeźbą. Wśród jej kontaktów i przyjaźni artystycznych naczelne miejsce zajmowała znajomość z Joanem Miro i utrzymywana przez wiele lat korespondencja z artystą. Ponadto utrzymywała kontakty i korespondencje z licznymi wybitnymi postaciami świata kultury, m.in. Chagallem, Hartungiem, Sergem Poliakoff, Marino Marinim, Henrym Moore, Dubuffetem, Soulagesem, Ionesco, Vittorio de Sica, Niną Kandinsky oraz Sonią Delaunay.

Duża wystawa artystki była prezentowana była w Warszawie w Galerii Stuki Katarzyny Napiórkowskiej i w Muzeum Narodowym w Królikarni.

alt

Zapraszamy do obejrzenia rzeźb Marii Papa-Rostkowskiej w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

www.napiorkowska.pl

Fot. 1 i 2. Maria Papa-Rostkowska, “Promesse de bonheur”/”Obietnica szczęścia”, 1995 rok, wys. 3 m, biały marmur z Carrary
Alicja Wilczak

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *