Rysunki Edwarda Dwurnika

e. dwurnik warszawa ul. chemska

Rysunki Edwarda Dwurnika prezentowane w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przedstawiają motywy miast, głównie Warszawy. Miasta w licznych odsłonach ukazują zamiłowanie artysty do malowania przestrzeni publicznej. Treść oraz sposoby wizualizacji w rysunkach artysty odwołują się do doświadczenia powszechnie dostępnego odbiorcy. Cykl rysunków pochodzi z 1968 roku. Dwurnik uważa, że prawdziwie “swój temat” odnalazł w marcu 1968 roku. Z czasów studenckich pochodzą liczne prace z warszawskimi motywami.

W tym cyklu artysta rejestruje rzeczywistość w sposób bezpośredni i oczywisty. Możemy śledzić poszczególne losy Warszawy, jej smaki i widoki z różnych zaułków miasta z tamtego okresu. Artysta korzysta również z wyobraźni – odwraca proporcje oraz dystanse między budowlami. Rejestracja świata zewnętrznego, jego wszelka dokumentacja stały się kluczową ideą sztuki Edwarda Dwurnika. Obrany styl stał się siłą napędową w malarstwie artysty, niemal systemem obrazowym, który rozrasta się dynamicznie do dziś.

Pejzaże miejskie odzwierciedlają zawiłą naturę miasta. Zamiarem artysty było przedstawić miasto tak, by uchwycić istotę danego zakątka oraz stworzyć dzieło pozwalające na “poczucie” miasta poprzez wrażenie obecności w nim. Życie i obyczaje mieszkańców “z punktu bacznej obserwacji” stały się tematem przewodnim w twórczości artysty.

Edward Dwurnik (ur. 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie) – wybitny polski malarz i grafik. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1992 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w “documenta 7” w Kassel w 1982 roku). Cieszy się uznaniem zarówno krytyki artystycznej jak i kolekcjonerów sztuki.

Izabela Zywert

Fot. 1 Edward Dwurnik, Warszawa ul. Chełmska, 1968 rok, 37×50 cm, rysunek
Fot. 2 Edward Dwurnik, Warszawa ul. Bracka/ul.Krucza, 1966 rok, 31×48 cm, rysunek
Fot. 3 Edward Dwurnik, Warszawa ul. Belwederska, 1968 rok, 37×50 cm, rysunek
Fot. 4 Edward Dwurnik, Warszawa Morskie Oko, 1968 rok, 37×50 cm, rysunek

Prace Edwarda Dwurnika oglądać można w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *