Rodin, ciało i marmur

rodin 1


Muzeum Rodina w Paryżu mieści się w Hotelu Biron. Ten nieduży pałac z XVIII wieku, położony w parku blisko Kościoła Inwalidów był rezydencją oraz pracownią artysty. Rodin podarował go Francji z przeznaczeniem na muzeum, które tam urządzono kilka lat po jego śmierci.

Dzieła mistrza eksponowane są we wnętrzach pałacu oraz w parku. Zobaczyć możemy tam słynny “Pocałunek”, czy też “Danaidę”. We wnętrzu Hotelu Biron znajdziemy też liczne jego projekty, pamiątki i dokumenty oraz obrazy.

W sali czasowych wystaw w Hotelu Biron przygotowana została specjalna wystawa “Rodin, ciało i mamrmur”. Ekspozycja została otwarta dla zwiedzających 8 czerwca i będzie ją można zobaczyć jeszcze do 3 marca 2013 roku. Na wystawie zgromadzono ponad 60 marmurowych rzeźb, pełnych statuetek, a także studiów przygotowawczych. Wiele z nich znajduje się na co dzień w prywatnych kolekcjach. Marmur uważany jest za materiał rzeźbiarsko najdoskonalej oddający ludzkie ciało. Twardy i bezdusznie zimny nabiera metaforycznego ciepła, uelastycznia się pod dłutem artysty, jego umiejętności, siły i wirtuozerii.

Katarzyna Kucharska

źródło: http://musee-rodin.fr

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *