Roberto Matta – retrospektywa w Bilbao

W tym roku mija setna rocznica urodzin Roberto Matty jednego z najsłynniejszych artystów sztuki XX wieku. Z tej okazji Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao przygotowało retrospektywną wystawę prac tego artysty.

Roberto Matta był artystą absolutnym, wizjonerem i prekursorem różnych związków sztuki z nauką i przyrodą. Jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Artysta urodził się w Santiago de Chile 11 listopada 1911 r. w dobrze sytuowanej rodzinie pochodzenia baskijskiego. Ukończył architekturę w Pontyfikalnym Uniwersytecie Katolickim w Chile, następnie wyjechał do Europy, gdzie poznał Le Corbusiera i pracował w jego pracowni przez kilka lat.

W latach 1935 i 1937 odbył podróż po całej Europie, żyjąc przez pewien czas w Madrycie. W Paryżu w 1937 roku spotkał artystów takich jak Picasso, Miró, Magritte i Calder. Następnie, dzięki znajomości z Salvadorem Dalí, związał się z ruchem surrealistycznym. W 1937 r. uczestniczył w słynnej Międzynarodowej Wystawie Surrealistów w Paryżu. W tym okresie poznał czołowych współczesnych artystów, wśród których uprzywilejowane miejsce zajął Marcel Duchamp, który miał decydujący wpływ na jego sztukę. Obydwu artystów wiązała przyjaźń, która trwała przez lata.

W 1938 roku zaczął malować obrazy olejne, w jego twórczości pojawiły się motywy pół- maszyn, pół- ludzi oraz formy biomorficzne. Rok później przeniósł się do Nowego Jorku. Wówczas jego sztuka stała się inspiracją dla artystów nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego, między innymi Roberta Motherwell’a, Jacksona Pollock’a, Williama Baziotes’a i Arshile Gorky’ego.
W 1948 roku zerwał stosunki z surrealistami, wrócił do Europy i osiadł w Rzymie. W latach 60. i 70. podróżował do Ameryki Południowej angażując się aktywnie w ówczesne polityczne wydarzenia. Matta wierzył, że sztuka i poezja może zmienić życie ludzi i był bardzo zaangażowany w ruchy społeczne. Był zdecydowanym zwolennikiem socjalistycznego rządu prezydenta Salvadora Allende w Chile. W ciągu swojego długiego życia – zmarł w wieku 91 lat w 2002 roku – pozostawił po sobie okazały dorobek artystyczny.

Wystawa potrwa do 21 sierpnia 2011

Źródło: www.museobilbao.com
Alicja Wilczak

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *