Robert Jabłoński i jego kolorowa wizja świata

robert jaboski2

Znakiem rozpoznawczym obrazów Roberta Jabłońskiego są trójkąty, z których buduje swoje barwne kompozycje. Figura geometryczna stała się w jego obrazach prostą formą służącą do transformacji rzeczywistości w świat uporządkowany i zgeometryzowany. Tematy malarskie jak pejzaż, czy portret opisują trójkąty. Nie jest to, jednak tylko nawiązanie do kubizmu, lecz także inspiracja estetyką pop-artu, murali i przede wszystkim szeroko pojętą mediasferą. Kreuje rzeczywistość pozytywnych wrażeń, w których główną rolę odgrywa kolor.

Robert Jabłoński urodził się w Częstochowie w 1984 roku. Studiował malarstwo na Akademii Jana Długosza. Od najmłodszych lat interesowała go sztuka. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w pracowni wujka – Zbigniewa Bereszki, artysty, plastyka, u którego miał pierwszą styczność i możliwość poznania warsztatu malarskiego. Podstaw rysunku uczył się w pracowni Dominika Respondka.

W celu „poszukiwań siebie” artysta wybrał się w podróż po kontynencie europejskim. Trzy lata podróżowania dały mu ogromne zaplecze doświadczeń, inspiracji oraz informacji kulturowych o świecie. Zainspirowany twórczością Williama Turnera, zaczął tworzyć na podstawie obserwacji natury,w malarskich plenerach, równocześnie wyrabiając sobie swój własny charakterystyczny styl. Artysta, jednak nie skupiał się tylko na wizji natury, ale również zaczął tworzyć swoje własne początkowo abstrakcyjne wizje, które odzwierciedlały stan jego ducha.

W jego geometrycznym pełnym barw uproszczeniu pejzaży lub portretów, odnaleźć można różnego rodzaju inspiracje, które artysta czerpał z doświadczeń życia. Jego trójkąty wcale nie ograniczają, a wręcz stwarzają nową perspektywę. Wyrażają emocje. Zawsze są kolorowe, mają ożywiać, rozjaśniać i aktywizować. Dzieła artysty, z jednej strony cechuje prostota, a, z drugiej strony jego prace układają się pewną barwną całość.

Szerszej publiczności dał się poznać przez słynną już na całą Polskę „Matkę Boską Garażową”. Obecnie jego pracę można oglądać na różnego rodzaju wystawach w Europie.

Prace Roberta Jabłońskiego tchną optymizmem. Artysta widzi kolorowo świat i takim chce go nam pokazać. Dzięki niemu możemy poczuć się szczęśliwsi.

Na reprodukcji: jedna z prac Roberta Jabłońskiego.

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *