Retrospektywa twórczości Heinza Macka w Würzburgu

alt

Z okazji 80. urodzin Heinza Macka, Kulturspeicher Museum w Würzburgu zorganizowało przegląd twórczości jednego z głównych założycieli niemieckiej grupy artystycznej ZERO.

Eksponaty prezentowane na wystawie obejmują szeroki zakres twórczości niemieckiego artysty, od wielkoformatowych prac, po rysunki piórem, tuszem na papierze, frottage i oraz pastele. Większość prac pokazanych na tej wystawie znajduję się w posiadaniu artysty i po raz pierwszy zostały pokazane opinii publicznej. W ciągu swojej 60-letniej kariery artystycznej, twórczość Macka, koncentrowała się na eksperymentowaniu z grą światła i cienia, a także na badaniu sposobu oddziaływania dzieła sztuki na odbiorcę.

W twórczości Macka, jego prace graficzne odgrywają taką samą rolę jak prace malarskie i rzeźbiarskie. Mack rozwija swoje pomysły jednocześnie za pomocą różnych technik artystycznych, takich jak grafika, rzeźba i malarstwo. Parametry światła, ruchu i struktury determinują artystyczną twórczość Heinza Macka do dziś.

alt

Jako współzałożyciel grupy ZERO, którą artysta zainicjował wspólnie z Otto Pienem w 1958 roku, a do której później dołączył Günther Uecker, Heinz Mack zyskał światowe uznanie. Wspólnie z Otto Piene i Güntherem Ueckerem stworzył instalację „ZERO Pokój Światła (Hommage a Fontana)” na Dokumenta III w Kassel w 1964 roku. Heinz Mack reprezentował Niemcy na Biennale w Wenecji w 1970 roku. Artysta znany jest z twórczości w nurcie op-art, rzeźb kinetycznych, był także pionierem sztuki ziemi, ale głównym tematem jego sztuki jest światło. Dotychczas jego prace pokazywane były w około 300 wystawach indywidualnych. Niemiecki twórca obecnie mieszka i pracuje w Mönchengladbach w Niemczech i na Ibizie w Hiszpanii.

Wystawa potrwa do 9 października 2011

Od 2006 roku oglądać można rzeźbę Heinza Macka „Stela” w Poznaniu, która znajduje się naprzeciw gmachu Muzeum Narodowego na Alejach Karola Marcinkowskiego.

Fot. 1. Heinz Mack, Bez tytułu, 2002 r., pastel na papierze
Fot. 2. Heinz Mack, Bez tytułu, 2010 r., tusz na papierze

Źródło: Kulturspeicher Museum w Würzburgu

Materiały pochodzą od organizatora.

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *