Blisko 100 dzieł Giacomettiego, nie tylko rzeźb ale również obrazów i rysunków można zobaczyć na retrospektywnej wystawie artysty zorganizowanej przez Muzeum Picassa w Maladze. Wystawę twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku otwarto kilka dni temu i będzie ją można zwiedzać aż do 5 lutego 2012 roku.
Alberto Giacometti zaczął rysować i rzeźbić w młodym wieku. Studiował sztukę w Paryżu, gdzie zetknął się z czołowymi artystami i najwybitniejszymi intelektualistami tamtych czasów. Przez pewien czas eksperymentował z kubizmem i surrealizmem, do czasu gdy w 1930 roku odkrył na nowo postać. Wydłużone rzeźby przedstawiające postać człowieka należą do najbardziej znanych jego dzieł. Wizerunki rzeźbionych przez Giacomettiego postaci ludzkich zmieniały się w czasie. W trakcie tego procesu artysta nie przestał nigdy zajmować się malarstwem, rysunkiem, czy też pisaniem. Pod koniec lat 1950 Giacometti osiągnął status gwiazdy. Jego wystawy organizowane w Europie i Stanach Zjednoczonych miały doskonałe recenzje, a artysta cieszył się uznaniem aż do śmierci.
Najgłośniejszym dziełem Giacomettiego została rzeźba “L’Homme qui marche I”. Ta rzeźba z brązu powstała w 1960 roku w 6 egzemplarzach. Przedstawia ona człowieka naturalnego wzrostu i mierzy 183 cm. Co ciekawe – jeden z odlewów, wykonany w 1961 roku, a więc za życia autora, został sprzedany 3 lutego 2010 podczas aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie za ponad 65 milionów funtów i tym samym rzeźba zyskała tytuł najdrożej sprzedanego na aukcji dzieła sztuki w historii. Znacznie przekroczyła sumy, za które kupiono dzieła wybitnych malarzy – Pabla Picassa („Chłopiec z fajką”) oraz Vincenta Van Gogha („Portret doktora Gacheta”).
Prezentowane w Muzeum Picassa prace Giacomettiego pochodzą ze zbiorów Fundacji Alberta i Annette Giacomettich z Paryża.
Katarzyna Kucharska
17.10.2011 – 5.02.2011 Picasso Museum Palacio de Buenavista San Agustín,8 29015 Málaga, Spain
fot. Christian Hartmann/Reuters, www.http://topics.nytimes.com źródło: museopicassomalaga.org
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl