Renesans Jana Gossaerta

fot.1. Jan Gossaert, Adolf of Burgundy, 1525-28, 56 x 43 cm, olej na desce dębowej, Staatliche Museen, Berlin, Niemcy

Jan Gossaert, rodem z Flandrii (1503-1532), był jednym z najbardziej zaskakujących i utalentowanych artystów północnego renesansu. Wystawa w londyńskej National Gallery “Renesans Jana Gossaerta” jest pierwszą wystawą poświęconą artyście od ponad 40 lat, która także jest wynikiem pełnego ponownego rozpatrzenia jego pracy, w tym nowych odkryć technicznych.

W ciągu pierwszych trzech dekad XVI stulecia, ceniony za życia, pierwszy artysta północnego renesansu tworzy na szeroką skalę dla przedstawicieli zamożnej kalsy i ekstrawaganckich członków burgundzkiego sądu. Gossaert był szczególnie znany ze swoich zmysłowych aktów, tak wysublimowanych, iż przypominają dziś połyskujące w świetle marmurowe rzeźby. Był także powszechnie znany ze swoich wspaniałych portretów iluzjonistycznych, w których mistrzowsko grał z widzem intrygującą przestrzenią i przedmiotami trzymanymi przez portretowane postacie.

Fot.2. Jan Gossaert, Adam i Ewa, 1520, olej na drewnie, 168,9x111,4 cm, Królewska kolekcja, Zamek Windsor,Anglia

Pierwszy artysta północnego renesansu czerpał bezpośrednio ze sztuki włoskiej, bowiem za sprawą podróży do Rzymu w latach 1508-1509. Gossaert był niedoścignionym mistrzem w iluzjonistycznym malarstwie, doskonale operujący właściwościami olejnego malarstwa, w którym na znaczącą skalę w tym czasie specjalizował m.in. wybitny Jan van Eyck.

Wystawa poświęcona Gossaertowi prezentuje ponad 80 prac, w tym wiele obrazów artysty o światowym znaczeniu, jak Madonna z Dzieciątkiem z 1527 roku na stałe w madryckim Prado oraz Hercules and Deianeira z 1517 roku na stałe w Barber Institute of Fine Arts w Birmingham. Wystawa również obejmuje bogaty zbiór rysunków oraz współczesnych rzeźb Północnego Renesansu.

National Gallery w Londynie posiada jedną z największych i najlepszych kolekcji malarstwa Jana Gossaerta na świecie, w której niewątpliwą atrakcją jest Adoracja Królów z lat 1510-1515. Trwająca obecnie wystawa pozwala na osadzenie prac artysty w kontekście całej rangi jego dorobku począwszy od owocnych inspiracji sztuką włoską a kończąc często na ekspresyjnych aktach Adama i Ewy wypędzonych z Raju.

Wystawa potrwa zaledwie niecały miesiąc do 30 maja 2011 roku, National Gallery of Art, Londyn

fot.1. Jan Gossaert, Adolf of Burgundy, 1525-28, 56 x 43 cm, olej na desce dębowej, Staatliche Museen, Berlin, Niemcy
Fot.2. Jan Gossaert, Adam i Ewa, 1520, olej na drewnie, 168,9×111,4 cm, Królewska kolekcja, Zamek Windsor,Anglia
Źródło: www.nationalgallery.org.uk

Tatiana Iajgunovici

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *