René Magritte w Albertinie

alt

Wiedeńska Albertina prezentuje retrospektywną wystawę poświęconą twórczości René Magritte’a, jednego z najbardziej znanych i popularnych artystów z XX wieku. Wybór ponad 150 prac z całego świata obejmuje każdy etap twórczości artysty.

Stworzona we współpracy z Tate Liverpool, wystawa bada dotychczas mało zbadane aspekty życia Magritte’a i działalności artystycznej. Koncentruje się na stosowaniu przez artystę wzorów i powtarzających się obiektów w obrazach. Magritte był przede wszystkim malarzem idei. W swoich pracach malował rozpoznawalne przedmioty, lecz przedstawiał je zgodnie ze swoją poetycką logiką, która rzucała zupełnie inne światło na znaczenie danego obiektu, nadając mu całkiem nowy sens w kontekście obrazu. Dzięki tym zaskakującym zestawieniom motywów demaskował umowność, konwencjonalność ludzkiej percepcji. Zielone jabłko, człowiek z melonikiem, jajko, chmury, kurtyny, i morze to tylko niektóre z elementów, które Magritte wielokrotnie ukazywał w swoich pracach.

Malarstwo Magritte’a miało nie tylko wpływ na artystyczne tendencje na początku XX wieku, ale także na sztukę konceptualną i pop-art z lat 60. oraz analityczne podejście do sztuki współczesnej. Wystawa przedstawia związek pomiędzy obrazami artysty i jego projektami dla branży reklamowej, a także wpływ kultury popularnej na jego twórczość. Wśród znanych obrazów na ekspozycji zobaczymy także rysunki, kolaże, rzadko pokazywane fotografie i filmy.

Wystawa potrwa do 26 lutego 2012

Fot. René Magritte sportretowany przez Lothara Wolleha źródło: ALBERTINA

Alicja Wilczak

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *