Wiedeńska Albertina prezentuje retrospektywną wystawę poświęconą twórczości René Magritte’a, jednego z najbardziej znanych i popularnych artystów z XX wieku. Wybór ponad 150 prac z całego świata obejmuje każdy etap twórczości artysty.
Stworzona we współpracy z Tate Liverpool, wystawa bada dotychczas mało zbadane aspekty życia Magritte’a i działalności artystycznej. Koncentruje się na stosowaniu przez artystę wzorów i powtarzających się obiektów w obrazach. Magritte był przede wszystkim malarzem idei. W swoich pracach malował rozpoznawalne przedmioty, lecz przedstawiał je zgodnie ze swoją poetycką logiką, która rzucała zupełnie inne światło na znaczenie danego obiektu, nadając mu całkiem nowy sens w kontekście obrazu. Dzięki tym zaskakującym zestawieniom motywów demaskował umowność, konwencjonalność ludzkiej percepcji. Zielone jabłko, człowiek z melonikiem, jajko, chmury, kurtyny, i morze to tylko niektóre z elementów, które Magritte wielokrotnie ukazywał w swoich pracach.
Malarstwo Magritte’a miało nie tylko wpływ na artystyczne tendencje na początku XX wieku, ale także na sztukę konceptualną i pop-art z lat 60. oraz analityczne podejście do sztuki współczesnej. Wystawa przedstawia związek pomiędzy obrazami artysty i jego projektami dla branży reklamowej, a także wpływ kultury popularnej na jego twórczość. Wśród znanych obrazów na ekspozycji zobaczymy także rysunki, kolaże, rzadko pokazywane fotografie i filmy.
Wystawa potrwa do 26 lutego 2012
Fot. René Magritte sportretowany przez Lothara Wolleha źródło: ALBERTINA
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl