Rekordy na nowojorskich aukcjach dzieł sztuki

f. bacon

Ostatnie dni przyniosły spektakularne wyniki sprzedaży na aukcjach sztuki współczesnej. 12 listopada na aukcji w Chriestie’s w Nowym Jorku padł rekord najdrożej sprzedanego dzieła sztuki. Tryptyk Francisa Bacona (1909-1992) „Three Studies of Lucian Freud“ z 1969 roku, sprzedany został za kwotę 142,4 milionów dolarów. Jego cena szacowana była jednak maksymalnie na 95 milionów dolarów. Dzieło kupił anonimowy nabywca. To jeden z dwóch tryptyków przedstawiających słynnego malarza Luciana Freuda (1922-2011) namalowanych przez Bacona. Artystów łączyła przyjaźń. Poszczególne części tryptyku rozdzielone były przez 15 lat i znajdowały się w odrębnych kolekcjach w Rzymie, Paryżu i Japonii, do czasu gdy włoski kolekcjoner wykupił pozostałe części. Poprzednim najdrożej wylicytowanym dziełem Bacona był „Tryptyk” z 1976 roku, który sprzedany został w 2008 roku w Sotheby’s za cenę 86,3 milionów dolarów.

Innym bohaterem wtorkowej wieczornej aukcji w Chriestie’s okazał się „Balonowy Pies” Jeffa Koonsa (ur. 1955). „Balloon Dog (Orange)” 1994-2000 – rzeźba wykonana ze stali, jednego z czołowych amerykańskich artystów, została sprzedana za 58,4 milionów dolarów, tym samym ustanawiając rekord sprzedaży za dzieło żyjącego artysty.

Aukcja w Christie’s zakończyła się dużym sukcesem. Łączna wartość sprzedaży wyniosła 691,6 milionów dolarów osiągając najwyższą dotychczasową sprzedaż w historii rynku sztuki.

W następny dzień w Sotheby’s padł rekord cenowy za dzieło Andy Warhola. „Silver Car Crash (Double Disaster)” 1963 r., pochodzący z cyklu „Death and Disasters”, sprzedany został anonimowemu kupcowi za rekordową sumę ponad 105 mln dolarów. Szacowana kwota tego dzieła wynosiła 60-80 milionów dolarów. Obraz jest jednym z czterech przedstawień ukazujących wypadek samochodowy na podstawie zdjęć prasowych. Warhol interesował się motywem śmierci. Dzieło składa się z dwóch części. Lewa przedstawia zwielokrotnione zdjęcie prasowe ukazujące ciało ofiary we wraku samochodu, prawa część obrazu ukazuje tylko srebrną płaszczyznę płótna.

Dom aukcyjny Sotheby’s także zanotował swój rekord sprzedaży. Całkowita kwota z aukcji, na której sprzedano 58 przedmiotów wyniosła 375,2 milionów dolarów.

Fot. 1 Francis Bacon „Three Studies of Lucian Freud” 1969
Fot. 2. Jeff Koons „Balloon Dog (Orange)” 1994-2000
Fot. 3. Andy Warhol „Silver Car Crash (Double Disaster)” 1963

źródło: www.christies.com, www.sothebys.comUdostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *