Rekordy na aukcjach w Chriestie’s i Sotheby’s

edvard-munch-krzyk 1985

Ostatnie dni przyniosły spektakularne wydarzenia na aukcjach sztuki współczesnej. 2 maja w Sotheby’s w Nowym Jorku ustanowiono nowy rekord najdrożej sprzedanego na rynku aukcyjnym dzieła sztuki w historii. Słynny obraz Edvarda Muncha „Krzyk” wylicytowany został za prawie 120 mln dolarów. Arcydzieło wykonane w technice pasteli z 1895 roku to jedna z 4 wersji „Krzyku” Edvarda Muncha. Obraz został kupiony przez anonimowego nabywcę, a były właściciel zapowiedział przeznaczenie pieniędzy z aukcji na budowę muzeum Edvarda Muncha.

W domu aukcyjnym Chriestie’s padł rekord najdrożej sprzedanego dzieła sztuki powojennej. Obraz „Orange, red, yellow” Marka Rothko sprzedano za 86,9 mln dol. Płótno z 1961 roku należało wcześniej do amerykańskiego kolekcjonera Davida Pincusa, który nabył obraz na targach sztuki w Londynie w 1967 roku.

9 maja w Sotheby’s odbyła się Wieczorna Aukcja Sztuki Współczesnej, na której wystawiono wiele ważnych dla historii dzieł sztuki współczesnej.

Za rekordową kwotę 44,8 mln dolarów sprzedano dzieło artysty z nurtu pop art Roya Lichtensteina „Sleeping Girl” (1964), jedno z najbardziej pożądanych dzieł sztuki współczesnej. Obraz znajdował się dotychczas w prywatnej kolekcji od 1964 roku i był tylko raz wypożyczony na wystawę do Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles w 1989 roku.

Rekordową kwotę uzyskano również za dzieło chińskiego artysty Ai Weiweia. Jego praca składająca się z tony ręcznie wykonanych porcelanowych ziaren słonecznika „Sunflower seeds” (2008- 2010) osiągnęła cenę 782,500 dolarów.

Na aukcji w Sotheby’s wystawiono także na sprzedaż obraz Francisa Bacona “Figure Writing Reflected in Mirror” (1976), który sprzedany został za wysoką kwotę ponad 44 mln dolarów.

Innym bardzo ważnym obiektem sprzedanym na aukcji był obraz Andy Warhola “Double Elvis” z 1963 roku. Zlicytowany za 37 milionów dolarów. „Podwójny Elvis” jest jednym z 22 wizerunków króla rock&roll’a. Dziewięć z nich znajduje się w zbiorach muzealnych.

W Christie’s ustanowiono również rekord aukcyjny wśród dzieł francuskiego artysty Yvesa Kleina. Jego dzieło „FC 1(Fire-Color 1)” sprzedano za 36,4 mln dolarów. Obraz stworzony został na ognioodpornej tablicy, na której dwie modelki pomalowane farbą, opatentowanym przez artystę odcieniem ultramaryny – International Klein Blue, odcisnęły swoje ciała. Artysta rozproszył wokół ciał modelek niebieski i różowy pigment oraz opalił powierzchnię obrazu. Akt tworzenia obrazu uwieczniony został w filmie dokumentalnym „La Revolution Bleue”.

Alicja Wilczak

Fot. 1. Edvard Munch, Krzyk, 1895 rok
Fot. 2. Mark Rothko, Orange, red, yellow, 1961 rok
Fot. 3. Roy Lichtenstein, Sleeping Girl, 1964 rok
Fot. 4. Ai Weiwei, Sunflower Seeds, 2008-2010
Fot. 5. Francis Bacon, Figure Writing Reflected in Mirror, 1976 rok
Fot. 6. Andy Warhol, Double Elvis, 1963 rok
Fot. 7. Yves Klein, FC 1 (Fire-Color 1), 1962 rok

Źródło: www.christies.com
www.sothebys.com

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *