Rekordowa sprzedaż obrazu Chełmońskiego

images/stories/chelmonski2.jpg

Sensacyjnie zakończyła się licytacja w niemieckim domu aukcyjnym Schlosser Kunstauktionen w miejscowości Bamberg. Na aukcji wystawiono wyjątkowej urody obraz Józefa Chełmońskiego, zatytułowany “Przed karczmą” (olej, płótno, 72,5 x 170 cm). Cena wywoławcza wynosiła zaledwie 3.000 euro. Tak niska wycena świadczy o tym, że dom aukcyjny nie wiedział jakiej klasy obiektem dysponuje.

Do licytacji stanęło wielu kolekcjonerów z Polski, licytujący bezpośrednio na miejscu i przez telefon. Początkowo licytacja przebiegała dość spokojnie, aukcjoner wywoływał kolejne oferty w kwotach kilkudziesięciu tysięcy euro. Emocje na aukcji pojawiły się po przekroczeniu 150.000 euro. Gdy aukcjoner osiągnął poziom 200.000 euro, wiadomo już było, że jesteśmy świadkami dużej sensacji. Ostateczna cena przybita przez aukcjonera to 245.000 euro. To równowartość 995.000 złotych.

Dom Aukcyjny Schlosser dolicza także opłatę organizacyjną, powiększającą kwotę sprzedaży. Zwycięzca licytacji pracy Józefa Chełmońskiego zapłaci ostatecznie ponad 1.200.000zł.
Obraz zostanie sprowadzony do Polski.

Katarzyna Kucharska

źródło: www.artinfo.pl

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej 
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *