Rafael – ostatnie lata

rafael111

Wystawa prac Rafaela w paryskim Luwrze to nie lada wydarzenie dla miłośników sztuki. Oprócz nigdy wcześniej niepokazywanych we Francji obrazów z późnego okresu twórczości Rafaela, prezentuje ona dzieła jego najwybitniejszych uczniów, a tym samym stanowi ciekawy i szeroki kontekst do przyjrzenia się perłom włoskiego renesansu.

Prezentowane podczas wystawy prace dokumentują ostatnie siedem lat życia artysty (Rafael umarł w wieku 37 lat), które spędził w Rzymie, pozostając pod kuratelą papieży Juliusza II i Leona X. To czas, w którym osiągnął artystyczną dojrzałość i szczyt swoich malarskich możliwości: dzięki doskonałości technicznej oraz subtelnemu wyczuciu estetyki umiał pokazać ludzi z całą ich psychologiczną i humanistyczną głębią. Potrafił wydobyć narrację i uczynić z obrazu swoistą opowieść.

Wśród eksponatów można obejrzeć wybór ponad 100 obrazów i rysunków: to zarówno malarstwo sakralne wykonywane na potrzeby Kościoła lub dla osób prywatnych, jak i mniej oficjalne portrety znajomych artysty. W skład ekspozycji wchodzą również prace uczniów Rafaela: Giulio Romano i Gianfrancesco Penni. Rafael nie był samotnikiem w swojej malarskiej pracy – miał grono pięćdziesięciu współpracowników, uczniów, którzy doskonalili swój warsztat pod jego okiem, ale też pomagali mu w wykonywaniu licznych zamówień. Zestawione w obrębie jednej wystawy dzieła Rafaela oraz obrazy dwóch jego uczniów namalowane jeszcze za życia artysty pozwalają dostrzec wielowymiarowość tej współpracy i są świadectwem wzajemnych oddziaływań twórczych.

Organizację wystawy w Luwrze wsparło muzeum Prado. Ekspozycję można oglądać do 14 stycznia 2013 roku.

Hanna Szczęśniak

źródło: www.louvre.fr

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *