Rafał Olbiński – “Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”

rafal olbinskibanie o mioci galeria sztuki katarzyny napiorkowskiej 2

4 lipca w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli odbędzie się otwarcie wystawy Rafała Olbińskiego – cenionego grafika, malarza i ilustratora. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace, które wraz z napisanymi przez artystę opowiadaniami znalazły się w albumie „Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”.

Niezwykłość prac Rafała Olbińskiego tkwi w wykreowanym przez niego świecie. Jest to miejsce pełne piękna, cudowności i baśniowej atmosfery. Artysta tworzy pełne nasyconych błękitów i zieleni pejzaże, których centralny punkt zawsze stanowi ludzka postać. Pejzaże nie przedstawiają rzeczywistości, mimo że są w niej zakorzenione. Są raczej odbiciem wnętrza człowieka, jego umysłu i fantazji, stanowią swoisty teatr marzeń. W przedstawionych postaciach zwykle tkwi zakamuflowana przez autora tajemnica. Dzięki niej artysta silnie oddziałuje na odbiorcę, prowokuje go, do wzięcia udziału w pewnego rodzaju grze – pozwala mu odkrywać znaczenie symboli i metafor, tworzyć z poszczególnych części przedstawianych scen opowieść i zatracić się w magii tego świata. Jego styl często bywa nazywany “poetyckim surrealizmem” i przyrównywany do twórczości Rene Magrita i Salvadora Dali. Warsztat Rafała Olbińskiego opiera się na doskonałym technicznie rysunku.

Rafał Olbiński – urodzony w 1941r. W Kielcach. Jest architektem, malarzem, grafikiem, ilustratorem i scenografem. Jego oprace zdobyły uznanie na całym świecie. Jest absolwentem architektury na Politechnice Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce zaczął osiągać duże sukcesy na polu artystycznym. Za swoją twórczość został uhonorowany ponad 150 nagrodami m.in. w 1994 artystycznym Oscarem za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu, nagrodą czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World”, a rok później nagrodę Stephana Dohanosa za najlepszą pracę roku, przyznawana przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich. W 2002r. otrzymał nagrodę „Premio Divina Guilia” miasta Fondi we Włoszech za wybitny wkład do sztuki współczesnej, a w 2006 roku złoty medal Gloria Artis od Prezydenta Polski.

Rafał Olbiński – Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach

wernisaż 4 lipca

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Monts des Arts 8, Bruksela

www.napiorkowska.pl

fot.

Rafał Olbiński, Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Rafał Olbiński, Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Rafał Olbiński, Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *