“Zabawy dziecięce” – obrazy Goi w Gdańsku

alt

Cykl obrazów hiszpańskiego artysty Francisca de Goi y Lucientes prezentuje Muzeum Narodowe w Gdańsku. “Zabawy dziecięce” wchodzą w skład zbiorów madryckiej fundacji FUSARA, której założycielką była Carlota de Santamarca y Donato, druga hrabina Santamarca. Sierociniec i szkoła dla doświadczonych przez los dzieci, które powstały również dzięki niej działają do dziś. To właśnie w Colegio Santamarca umieszczono należący do jej rodziny cykl.

Cykl prezentowany w Muzeum tworzy sześć obrazów: ,,Dzieci bawiące się w żołnierzy”, ,,Dzieci przy zabawie „Pidola” lub Recorrecalles”, ,,Dzieci bawiące się w korridę”, ,,Dzieci bijące się i bawiące na huśtawce”, ,,Dzieci bijące się o kasztany”, ,,Dzieci szukające w ruinach ptasich gniazd”. Prace pochodzą z wczesnego okresu twórczości hiszpańskiego malarza. Ich powstanie jest datowane na lata 1786–1787. Odzwierciedlają szczególne zainteresowanie człowiekiem. Dziecko widziane oczyma artysty staje się tu niejako spoiwem tego, co spontaniczne i z pozoru beztroskie z problemami, przed którymi stawał człowiek XVIII wieku. Goya w wyjątkowy sposób łączy to, co zwykle może stanowić kontrast. Artysta po raz kolejny zaskakuje oryginalnym rozwiązaniem. Cykl ten jest niezwykle żywiołowy, pełen ekspresji, ale też odsłania przed odbiorcą refleksje artysty nad rzeczywistością, w której żył, jawiąc go jako wnikliwego jej obserwatora. Jak dotąd w Polsce mogliśmy oglądać głównie prace graficzne artysty.

Paulina Babiak

Wystawa potrwa do 12 lutego 2012

Fot. Dzieci bawiące się w korridę, Muzeum Narodowe, Gdańsk

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej: www.napiorkowska.pl

źródło: www.muzeum.narodowe.gda.pl

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *