“Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra”

fangor nr 1


Wystawa “Przestrzeń jako gra” to jubileuszowy pokaz twórczości Wojciecha Fangora, jednego z najważniejszych polskich artystów, który tej jesieni obchodzi 90 urodziny. Wystawa otwarta została w Muzeum Narodowym w Krakowie 20 października i będzie można ją zwiedzać do 6 stycznia 2013.

Wojciech Fangor to jeden z najważniejszych artystów w historii polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku, współtwórca tzw. polskiej szkoły plakatu, prekursor sztuki w przestrzeni publicznej – jedyny Polak, któremu Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku zorganizowało indywidualną wystawę. Jego sztuka obejmuje różne dziedziny: malarstwo, grafikę, architekturę, rzeźbę, scenografię, instalacje przestrzenne. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie zbiega się z 90 urodzinami artysty i jubileuszem 75-lecia pracy twórczej. Można na niej oglądać blisko 190 prac, głównie obrazy.
Jest to pierwsza tak wielka wystawa sztuki tego artysty w Polsce.


Warto wspomnieć przy okazji o wystawie 15 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie, gdzie pokazane zostaną zdjęcia Wojciecha Fangora autorstwa Czesława Czaplińskiego.Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 15 listopada 2012 r. – w dzień 90. urodzin Artysty. Wystawa „Fangor w 90. Rocznicę urodzin” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, realizowana jest jako partnerski projekt z Muzeum Narodowym w Krakowie, organizującym prezentację twórczości Artysty pt.: „Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra”.

“Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra”
Muzeum Narodowe w Krakowie
20 października 2012 – 6 stycznia 2013

“Fangor w 90. Rocznicę urodzin”
Galeria Plenerowa Łazienek Królewskich
15 listopada – 10 grudnia 2012

fot.1.Wojciech Fangor, M14, 1970
fot.2.Wojciech Fangor, SM, 1974

źródło: materiały prasowe, www.muzeum.krakow.pl

oprac. Katarzyna Kucharska
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *