“Toskania” Katarzyny Zwolińskiej

k. zwoliska toskania 1

„Toskania to jeden wielki park. Różnej wielkości wzgórza, które zmieniają barwy w zależności od pory roku, są tak malownicze, że można na nie patrzeć godzinami. Ciągnące się kilometrami pola usłane słonecznikami lub kwitnącymi makami potęgują wrażenie wszechobecnego ogrodu.”
&nbsp &nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp &nbsp Aleksandra Seghi “Słodkie pieczone kasztany”

Toskania to wizytówka Włoch, kraina położona w środkowej części nad morzami Tyrreńskim i Liguryjskim. Czar małych miasteczek Toskańskich, oraz rozsianych po pagórkach ruin romantycznych zamków jest tym, co zapada na zawsze w pamięci. Piękno tego regionu uchwyca na swoich płótnach Katarzyna Zwolińska.

Artystka studiowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zwolińska maluje spokój, ciszę i kolory natury. To jej wyobrażenie świata. Artystka przyznaje, że wciąż poszukuje znaku i języka, który powiedziałby o jej fascynacjach kolorem i światłem oraz oddałby to wszystko co czuje podczas kontemplacji pejzażu i późniejszego malowania go.

Katarzyna Zwolińska inspiruję się Toskańską przyrodą. To region niesamowicie malowniczy – porośnięte bujną roślinnością góry i doliny, w których kryją się urocze średniowieczne miasteczka, a także piękne, rozłożyste i piaszczyste plaże toskańskiego wybrzeża, będące prawdziwym rajem na wypoczynek. Pomiędzy strzelistymi cyprysami, wśród fantastycznych pejzaży, oliwnych gajów, pól słonecznikowych i ciągnących się po horyzont upraw winorośli, znaleźć można turystyczne eldorado. Piękno Włoskiego raju Zwolińska oddaje za pomocą nasyconych kolorów, zamaszyście nakładając na płótno duże ilości farby. Płótna nasycone wyszukanym kolorem, fakturowe, mięsiste. Oczyszczone ze zbędnych detali ukazują piękno, spokój i harmonię włoskiego pejzażu.

Katarzyna Napiórkowska o malarstwie Katarzyny Zwolińskiej: “Temat jest jedynie pretekstem do poszukiwania piękna idealnego, harmonii kolorów, a może przez to tajemnicy urody świata? Każdy z obrazów stanowi odrębny mikrokosmos, w którego centrum jest przedmiot malarskiego zainteresowania artystki w jego plastycznej formie. Motyw kwiatów, podobnie jak pejzaż ma w malarstwie bogatą, akademicką tradycję. Katarzyna Zwolińska odrzuca jednak tradycyjne rygory warsztatowe, preferując swobodę używania skrótów, a także zmysłowość i materialność przedstawienia. Syntetyczność ujęcia, próba wkomponowania figur w geometryczne ograniczenia przy jednoczesnym zaakcentowaniu faktury płótna i grubo kładzionej farby, składa się na nową, oryginalną formułę malarską, własny malarski język Katarzyny Zwolińskiej.”

Barwne obrazy Katarzyny Zwolińskiej są znane w Polsce i za granicą. Goszczą na wystawach i w domach prywatnych kolekcjonerów. Malarka może pochwalić się udziałem w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Między innymi we Włoszech, w Japonii, Hiszpanii, Niemczech i Syrii. W swoim dorobku artystycznym posiada także kilkanaście wystaw indywidualnych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

Justyna Kiraga

CYKL: Obrazy z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Więcej prac Katarzyny Zwolińskiej na www.napiorkowska.pl

Fot.1. Katarzyna Zwolińska, “Toskania”, 2010 rok, format: 50×70 cm, technika: własna, obraz pochodzi z Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.2. Katarzyna Zwolińska, “Toskania”, 2010 rok, format: 24×33 cm, technika: własna, obraz pochodzi z Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.3. Katarzyna Zwolińska, “Toskania”, 2011 rok, format: 33×46 cm, technika: własna, obraz pochodzi z Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *